eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Inwestycje w surowce i towary: bawełna na topie

Inwestycje w surowce i towary: bawełna na topie

2011-02-15 12:04

Przeczytaj także: Kuszące inwestycje w surowce


Analizując „rozkład sił” na światowym rynku bawełny można zauważyć, iż odznacza się on dużą koncentracją. Tak na dobrą sprawę to co się dzieje na nim, w głównej mierze zależy od sytuacji na rynkach państw będących głównymi eksporterami i importerami, a więc relacji między podażą i popytem.

Przekładając to na okres stycznia 2011 roku okazuje się, że główną przyczyną wzrostu ceny bawełny był rosnący popyt ze strony Indii i Chin, spadek jej zapasów w USA, jak również napięcia i zamieszki w Egipcie.

W ciągu 2010 roku Chiny importowały o 86% więcej bawełny niż rok wcześniej. Szczególny wzrost miał miejsce w grudniu 2010, kiedy wielkość ta w ujęciu miesiąc do miesiąca wzrosła o 300%! Z kolei w Indiach rząd wprowadził ograniczenia eksportowe na ten towar, które obowiązywać mają aż do września tego roku. Ważnym wydarzeniem było również złagodzenie w Indiach prowadzenia działalności dla producentów włókien bawełnianych pochodzących z importowanej surowej bawełny. Polegały one na zniesieniu licencjonowania oraz wprowadzeniu łagodniejszych warunków prowadzenia biznesu, co przełożyło się bezpośrednio na wzrost importu bawełny przez ten kraj. Natomiast jeśli prześledzimy sytuację u największego eksportera bawełny (USA), wówczas okaże się, że posiada on najniższe zapasy tego towaru od ponad 50 lat! (Obecnie wynoszą około 0,46 mln t, gdy jeszcze w 2006 było to ponad 2 mln t!). Rosnące ceny bawełny powodują, że w USA sprzedawcy detaliczni próbują przerzucać wysokie jej ceny na klientów. Nie jest to jednak łatwe, gdyż Amerykanie od zawsze żyli w świecie taniej odzieży. Obecne ceny bawełny, z którymi mają do czynienia, występowały ostatnio w okresie wojny domowej, czyli 150 lat temu! Nie bez wpływu na rynek bawełny miały napięcia w Egipcie, który znajduje się tuż za pierwszą 10 największych producentów tego towaru na świecie oraz czołową pozycję pod względem produkcji i eksportu bawełny wysokiej jakości.

Eksperci przewidują, że ceny „białego puchu” prawdopodobnie utrzymają się na wysokim poziomie do listopada 2011 (tuż przed zbiorami u znaczących producentów) lub mogą nawet jeszcze wzrastać do tego czasu. Argumentami stojącymi za tym scenariuszem jest mała podaż towaru na rynku oraz utrzymujący się silny popyt ze strony Indii i Chin. Tylko w przeciągu pierwszych dwóch tygodni lutego kontrakty na bawełnę podrożały o ponad 12%! W tej sytuacji może warto rozważyć inwestycję w bawełnę lub chociażby zakup odzieży po jeszcze „nie zaktualizowanych” cenach.

poprzednia  

1 2

oprac. : Tomasz Gołyś / expander expander

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: