eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Idealny portfel inwestycyjny 2011

Idealny portfel inwestycyjny 2011

2011-01-25 13:34

Przeczytaj także: Portfel inwestycyjny: w co inwestować?


Poniżej przedstawiamy dwa przykładowe portfele na 2011 rok dla osób rozważających dwie różne wielkości inwestycji.

Długoterminowy portfel inwestycyjny dla VIP-a (aktywa 1 mln zł)

Niezależnie od charakteru portfela inwestycyjnego kluczowym elementem przy jego konstrukcji jest właściwa dywersyfikacja. Modelowy portfel opracowany przez specjalistów Deutsche Bank został przygotowany przy założeniu przynajmniej kilkuletniego horyzontu inwestycji oraz akceptacji umiarkowanego ryzyka pozwalającego osiągnąć stopę zwrotu przewyższającą dochody z inwestycji traktowanych jako bezpieczne, tj. lokat bankowych, bonów skarbowych czy obligacji skarbowych.

W ramach poszczególnych klas aktywów (np. akcje, surowce itp.) możliwe są inwestycje zarówno w PLN, jak i w EUR i USD, przy czym poniższy portfel nie zawiera propozycji co do struktury inwestycji w poszczególnych walutach. Dywersyfikacja walutowa portfela ma na celu dostęp do takich klas instrumentów jak zagraniczne fundusze sektorowe lub regionalne. Dzięki tak szerokiemu zróżnicowaniu, inwestor zyskuje szansę ulokowania części swych aktywów na najbardziej perspektywicznych geograficznie rynkach, bądź w branżach charakteryzujących się najwyższym wzrostem (np. sektor surowcowy). W przykładowym portfelu udział instrumentów ryzykownych wynosi 55%, a instrumentów zaliczanych do bezpiecznych 45%. Takie proporcje mają zapewniać stabilny wzrost portfela w długim horyzoncie, a jednocześnie chronić go przed znaczącymi wahaniami jego wartości w okresie trwania inwestycji.

fot. mat. prasowe

Długoterminowy portfel inwestycyjny dla VIP-a

Długoterminowy portfel inwestycyjny dla VIP-a


Długoterminowy portfel inwestycyjny dla inwestora średniozamożnego (aktywa 200 tys. zł)

Główne założenia modelowego portfela inwestycyjnego dla inwestora średniozamożnego opracowanego przez Deutsche Bank są podobne jak w przypadku portfela dla Klientów najbardziej zamożnych. Ograniczony został jednak zakres proponowanych do konstrukcji strategii klas aktywów.

fot. mat. prasowe

Długoterminowy portfel inwestycyjny dla klienta średniozamożnego

Długoterminowy portfel inwestycyjny dla klienta średniozamożnego


- Gdy decydujemy się inwestować w długim okresie, dywersyfikacja jest wskazana niezależnie od koniunktury. W sytuacji stabilnego i udokumentowanego wzrostu można się pokusić o przemodelowanie portfela – mówi Dariusz Kazalski, Dyrektor Dep. Centrum Inwestycyjne Deutsche Bank PBC. - Jednak 2011 rok może być trudny. Problemy strefy euro są „mieczem Damoklesa”, który wisi nie tylko nad gospodarką europejską, ale też nad nami. Nie wiadomo, czy Chiny poradzą sobie z presją inflacyjną. Nie wiemy też, co wydarzy się na rynku mieszkaniowym. Zastanawiamy się, jak rosnące bezrobocie wpłynie na amerykańską gospodarkę opartą na wewnętrznej konsumpcji. Dywersyfikacja zabezpieczy nas na wypadek realizacji pesymistycznych scenariuszy, a jednocześnie pozwoli wykorzystać okazje na zysk.

Powyższe portfele są jedynie konstrukcjami przykładowymi stworzonymi dla hipotetycznego klienta spełniającego powyżej opisane założenia. Konstrukcja portfeli nie gwarantuje osiągnięcia konkretnych zysków w określonym przedziale czasowym. Portfele zostały stworzone wyłącznie w celach informacyjnych, nie należy ich traktować jako rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe i nie może być podstawą podejmowania decyzji inwestycyjnych. Przedstawienie powyższych informacji nie stanowi usługi doradztwa inwestycyjnego.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: