eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Główna para walutowa znowu w górę

Główna para walutowa znowu w górę

2011-01-19 13:01

Główna para walutowa znowu w górę

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Główna para walutowa po raz kolejny podążyła na północ. Zdecydowaną większość zysków euro zawdzięcza już tradycyjnie sesji azjatyckiej.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Kurs dotarł dzisiaj nad ranem do poziomu 1.35, czyli w górne rejony przytaczanej przez nas od kilku dni strefy oporu. Opublikowane wczoraj dane makroekonomiczne na pewno miały w tym swój udział, W szczególności jedna figura była wyjątkowo korzystna dla euro. Indeks instytutu ZEW okazał się bowiem znacznie lepszy od oczekiwań.

Indeks nastrojów w gospodarce dla strefy euro, opublikowany przez instytut ZEW, wzrósł aż do poziomu 25.4 punktu z 15.5 punktu miesiąc wcześniej. Wzrost to jest w dodatku znacznie wyższy niż spodziewali się analitycy. Konsensus ich prognoz oscylował w okolicach 16.6 punktu. Bezpośredniej reakcji po publikacji nie zaobserwowaliśmy, euro wręcz osłabiło się do dolara, jednak w dalszej fazie handlu inwestorzy zapewne wzięli ten odczyt pod uwagę. Rzec można, że z pewnością nie zaburzył on technicznego spojrzenia na rynek, które wskazywało na duże prawdopodobieństwo przetestowania strefy oporów 1.3456 - 1.3504. Takiego spojrzenia nie zakłóciły też podobne dane dla Niemiec. Nastroje w gospodarce niemieckiej wzrosły do 15.4 z 4.3 punktu miesiąc wcześniej wobec prognozy w okolicach siedmiu punktów. Wzrostowi kursu eurodolara nie zaszkodził również amerykański indeks optymizmu w sektorze produkcyjnym NY Empire Estate. Odczyt był bowiem niższy od prognozy, 11.9 wobec 13 punktów. Podobnie indeks NAHB z amerykańskiego rynku nieruchomości. Odczytano 16 punktów, prognoza wynosiła jeden punkt więcej.

Żeby jednak nie było tak różowo, dla euro, należy wspomnieć o kilku informacjach, które były dla tej waluty niekorzystne, w kontekście inwestycji w EURUSD. Zakończone wczoraj spotkanie ministrów finansów strefy euro nie przyniosło konkretnych ustaleń w kwestii kryzysu zadłużeniowego w strefie. W szczególności fundusz pomocowy EFSF nie został powiększony, głównie ze względu na sprzeciw ze strony Niemiec. Ponadto napłynęła też publikacja fundamentalna z USA korzystna dla dolara. Napływ kapitałów długoterminowych, odpowiadający za popyt zagraniczny netto na amerykańskie długoterminowe aktywa finansowe, przewyższył dwukrotnie oczekiwania oraz trzykrotnie wynik sprzed miesiąca.

Najważniejsze wiadomości

  • CA: Stopy procentowe w Kanadzie bez zmian
  • US: Indeks optymizmu w sektorze produkcyjnym NY Empire Estate: 11.9, prognoza: 13.0
  • US: Napływ kapitałów długoterminowych do USA w grudniu: 85.1 mld USD, prognoza: 43.4 mld USD
  • UK: Zmiana w liczbie osób pobierających zasiłek w grudniu: -4.1 tys., prognoza: 0.0
  • US: Zysk City Group zarobił w IV kwartale dwa razy mniej niż oczekiwano
  • US: Indeks rynku nieruchomości NAHB: 16.0, prognoza: 17.0

Główne wydarzenia dnia


 

1 2

następna

oprac. : Kamil Rozszczypała / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: