eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Kurs dolara - nieoczekiwane osłabienie

Kurs dolara - nieoczekiwane osłabienie

2010-12-14 13:08

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia


Analiza techniczna


EUR/PLN

W ślad za ruchami na głównych walutach i wzrostem apetytu na ryzyko, polska waluta umacniała się w dniu wczorajszym. Kurs EURPLN przebił zdecydowanym ruchem linię trendu wzrostowego zapoczątkowanego w połowie listopada i teraz powinien podjąć próbę powrotu do wcześniejszego czteromiesięcznego kanału spadkowego.

W obliczu tego, że decydujące będą czynniki globalne, publikacja inflacji CPI w Polsce schodzi na drugi plan. Jeśli będzie jednak znacznie wyższa od oczekiwań (powyzej 3.0%) powinna przyczynić się do umocnienia złotego.

EUR/USD

Silny sygnał techniczny w postaci przebicia linii trendu spadkowego trwającego ponad miesiąc, doprowadził kurs głównej pary walutowej aż do grudniowych maksimów. Dzisiaj nad ranem kurs dotarł jeszcze wyżej, jednak opory zlokalizowane pomiędzy 1.3430 a 1.3470 wciąż obowiązują.

Dopiero po pokonaniu tej dosyć szerokiej strefy będziemy mogli mówić o zmianie trendu i ruchu w kierunku 1.3785. W dniu dzisiejszym będzie sporo wydarzeń, które mogą przyczynić się do większej zmienności i ewentualnie również pokonania wspomnianych oporów. O 14:30 poznamy wyniki sprzedaży detalicznej oraz inflację PPI w USA. O 20:15 natomiast należy się uważnie przysłuchiwać komunikatowi po posiedzeniu FOMC.

GBP/USD

Funt w przeciwieństwie do innych walut przez długi czas wczoraj nie chciał się umacniać w stosunku do dolara. Wybicie w górę na parze GBPUSD nastąpiło dopiero o godzinie 16, podczas gdy na innych parach jeszcze przed południem.

Ostatecznie linia trendu spadkowego została jednak przebita i obecnie obowiązującym trendem są wzrosty w kanale cenowym zapoczątkowanym na przełomie listopada i grudnia. Jego górne ograniczenie przebiegać będzie dzisiaj w okolicach 1.5970, a dolne na poziomie 1.5800.

NZD/USD

Wczoraj tuż po otwarciu sesji giełdowej w Nowej Zelandii, tamtejszy urząd statystyczny opublikował wyniki sprzedaży detalicznej w październiku. Okazały się one dużo gorsze od oczekiwań (-2.5% m/m wobec oczekiwań -0.8% m/m) wskutek czego nowozelandzki dolar zareagował silnym spadkiem.

Ruch ten zniwelował wcześniejsze osłabienie dolara i perspektywa testowania trendu spadkowego trwającego od 5 listopada, nieco się oddaliła. Dzisiejszy ruch wzrostowy świadczy jednak o tym, że ta linia jest głównym celem tej pary na najbliższe dni.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2

oprac. : Kamil Rozszczypała / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: