eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Kredyt bez zgody współmałżonka: kto spłaci?

Kredyt bez zgody współmałżonka: kto spłaci?

2010-11-16 00:14

Przeczytaj także: Zadłużenia i oszczędności Polaków we IX 2010


Jeśli więc zgody nie było, wierzyciel może żądać spłaty długu jedynie z majątku osobistego dłużnika oraz m.in. z wynagrodzenia za pracę lub z dochodów uzyskanych przez dłużnika z innej działalności zarobkowej – w myśl Art. 7761 Kodeksu Postępowania Cywilnego. W grę wchodzi również odebranie majątku, który nierzetelny kredytobiorca posiadał przed ślubem, zanim zaczęła obowiązywać wspólnota majątkowa.

Pożyczył sam na wspólne życie – oddajecie razem

Ale jak to zwykle bywa trudno uniknąć wyjątków. W przypadku długów zaciągniętych przez jednego z małżonków nawet bez wiedzy i zgody drugiego, jeśli kredyty mają zaspokoić normalne potrzeby rodziny, za ich spłatę odpowiedzialni są oboje małżonkowie solidarnie (art. 30 § 1 Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy) – tłumaczy radca prawny z Kancelarii Prawnej Raven Krupa&Stańko. Prawodawca ma tu na myśli np. wyżywienie, ubranie, warunki mieszkaniowe, ochronę zdrowia, rozwój duchowy i kulturalny. - W takiej sytuacji wierzyciel może dochodzić zaspokojenia z majątku wspólnego małżonków, jak i z majątków osobistych każdego z nich – dodaje Julia Krupa-Ignaczak.

Wspólny kredyt, wspólna odpowiedzialność

Żadnych wątpliwości co do wspólnej odpowiedzialności za kredyt nie ma w momencie, gdy druga strona również podpisała umowę kredytową. Często nawet żona czy mąż nie musi przedstawiać dokumentów na temat swoich zarobków, a bank udzielając kredytu może np. całkowicie zdać się na zdolność kredytową jednego małżonka. Jeśli jednak główny kredytobiorca nie daje rady spłacić zadłużenia, bank zwróci się po spłatę do drugiego, nawet gdy wcześniej nie interesował się jego możliwościami finansowymi. (Sytuację tę ma nieco zmienić wchodząca w pełni w życie Rekomendacja T, gdzie już Komisja Nadzoru Finansowego zobowiązuje banki do sprawdzania również możliwości finansowych współkredytobiorców, którzy będą musieli oddać pieniądze gdy zawiedzie najważniejsza osoba w umowie.)

Jeżeli więc małżonek zaciągnął zobowiązanie za zgodą drugiego małżonka, wierzyciel może bez problemu żądać spłaty ze wspólnego majątku małżonków (w myśl art. 41 § 1 i 2 KRiO).
Przeczytaj także: Rośnie sprzedaż kredytów Rośnie sprzedaż kredytów

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: