eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynek walutowy 29.10-05.11.2010

Rynek walutowy 29.10-05.11.2010

2010-11-05 17:31

Zdecydowanie najważniejszym wydarzeniem kończącego się tygodnia, na które z niecierpliwością czekały rynki finansowe, było posiedzenie FOMC, na który zapadła decyzja o uruchomieniu drugiego programu płynnościowego w USA.

Przeczytaj także: Rynek walutowy 22.10-29.10.2010

W ramach tego programu w ciągu 8 miesięcy FED wyda ok. 600 mld USD na zakup amerykańskich obligacji. W ten sposób FED chce pomóc amerykańskiej gospodarce, która w ocenie członków FOMC odradza się zbyt powoli. Oczekiwania rynkowe już wcześniej wskazywały na możliwość uruchomienia takiego programu, ale reakcja i tak była wyraźnie widoczna.

Sytuacja na rynku pracy za oceanem

Drugim impulsem, który miał silny wpływ na zachowanie inwestorów były dane z amerykańskiego rynku pracy, gdzie liczba etatów niespodziewanie wzrosła o 151 tys. (oczekiwano wzrostu o 60 tys.). Biorąc pod uwagę, że w zeszłym miesiącu wskaźnik ten wyniósł -95 tys., łatwo zauważyć zdecydowaną poprawę sytuacji. Jednocześnie pojawiły się dane o stopie bezrobocia, która pozostała na poziomie 9,6%. Negatywnie zaskoczyły jedynie dane o liczbie nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, która nieoczekiwanie wzrosła do 457 tys.

Aktywność gospodarcza zaskakuje

Pozytywnym zaskoczeniem były również w tym tygodniu dane o aktywności gospodarczej zarówno w Europie jak i Stanach Zjednoczonych. Indeksy PMI dla sektorów produkcyjnego i usługowego wyniosły odpowiednio 54,6 pkt oraz 54,3 pkt. Natomiast indeks ISM dla sektora produkcyjnego w USA wzrósł do 56,9 pkt (spodziewano się 54 pkt), a dla sektora usługowego do 54,3 pkt (oczekiwano 53,5 pkt). Jedynie decyzja Europejskiego Banku Centralnego nie była zaskoczeniem, ponieważ stopy procentowe w Strefie Euro pozostały na poziomie 1%.

Nowe lokalne maksimum EUR/USD

Im bliżej było do decyzji FOMC w sprawie uruchomienia programu płynnościowego, tym kurs EUR/USD znajdował się wyżej. Najpierw pokonany został poziom 1,40, a ostatecznie inwestorom udało się wynieść główną parę tuż pod poziom 1,43. Jednak piątkowe dane z USA pomogły umocnić walutę amerykańską i kurs EUR/USD ponownie znalazł się niżej, bo pod 1,41. Mimo to inwestorzy z dużą czujnością będą podchodzili do kupowania dolarów, ponieważ nie jest to obecnie waluta preferowana.

Indeks PMI wyraźnie zaskoczył

Polscy inwestorzy rozpoczęli ten tydzień od dnia wolnego ze względu na święto. Ale już następnego dnia pojawiły się bardzo dobre dane o aktywności gospodarczej w sektorze produkcyjnym w Polsce. Indeks PMI zamiast zanotować spodziewany spadek do poziomu 53,8 pkt wzrósł do 55,6 pkt. Były to jedyne dane makro, jakie napłynęły w ostatnich dniach. Warto jednak wspomnieć, że na rynku pojawiła się wypowiedź wiceministra finansów, którego zdaniem inflacja CPI w nadchodzących miesiącach powinna ustabilizować się w pobliżu poziomu 3% r/r. Ponadto swoją prognozę stopy bezrobocia opublikowało Ministerstwo Pracy – szacuje ono, że stopa w październiku wyniosła 11,5%.

Ponowne spadki par złotowych

Losy złotego były w tym tygodniu mocno powiązane z sentymentem do ryzyka, który z kolei był uzależniony od decyzji FOMC. Ostatecznie jednak apetyt na ryzyko wzrósł, dzięki czemu polska waluta uległa aprecjacji. Dobre dane z polskiej gospodarki także pomogły, a pary złotowe zanotowały spadki. Kurs EUR/PLN pod koniec tygodnia znajdował się w okolicy poziomu 3,90, natomiast para USD/PLN oscylowała tuż pod poziomem 2,77.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
Przeczytaj także: Rynek walutowy 25-29.03.19 Rynek walutowy 25-29.03.19

oprac. : Dariusz Pilich / FMC Management FMC Management

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: