eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Kurs złotego - lekkie osłabienie

Kurs złotego - lekkie osłabienie

2010-09-23 13:27

Dzisiejsza sesja na rynku złotego rozpoczęła się od lekkiego osłabienia krajowej waluty i zwyżki notowań EUR/PLN do poziomu 3,9600, stanowiącego górne ograniczenie przedziału wahań, w którym kurs tej pary pozostaje od kilku tygodni.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Rynek krajowy


Dziś rano wartość euro względem złotego nawet chwilowo przebiła ten opór. O trwałym jego pokonaniu, które dostarczyłoby sygnału do większej zwyżki nie może być jednak jeszcze mowy.

Sytuacja na krajowym rynku walutowym jest dość nietypowa ponieważ pozostałe waluty regionu notują od wczoraj lekkie umocnienie. Sentyment inwestycyjny jest pozytywny po ostatnich udanych aukcjach długu słabiej rozwiniętych gospodarek Eurolandu. Nastroje wspierają również oczekiwania inwestorów na kontynuację poluźniania polityki monetarnej w USA.

W regionie pozytywną atmosferę inwestycyjną wspierają również ostatnie informacje z Węgier, iż deficyt finansów publicznych w tym kraju zejdzie poniżej 3,0 proc. PKB w 2011 r. i będzie kształtował się w okolicach 2,8 proc. PKB.

Ten pozytywny obraz psuje nieco wczorajsza wypowiedź ministra finansów J. Rostowskiego, iż deficyt finansów publicznych w naszym kraju przekroczy w bieżącym roku 100 mln zł, a w relacji do PKB osiągnie poziom powyżej 7,0 proc. Wcześniej natomiast zakładano, iż deficyt będzie kształtował się na poziomie 6,9 proc. PKB. Prawdopodobnie ta informacja jest główną przyczyną osłabienia sentymentu względem polskiej waluty.

Rynek międzynarodowy


Kurs EUR/USD kontynuował wczoraj dynamiczny wzrost. Zdołał on dotrzeć do poziomu 1,3440. Następnie wszedł w fazę konsolidacji w pobliżu 1,3400. Eurodolar posiada jeszcze przestrzeń do wzrostu do najbliższego istotnego oporu usytuowanego nieco ponad 1,3520. Przy zajmowaniu długich pozycji należy jednak zachowywać ostrożność bowiem notowania tej pary walutowej są już dość mocno wykupione.

Osłabienie dolara napędza m.in. spadek oczekiwań inwestorów na podwyżki stóp w USA. Uczestnicy rynku nie wykluczają, iż koszt pieniądza pozostanie tam na obecnym poziomie nawet jeszcze przez rok. Obecnie amerykańskie władze monetarne zastanawiają się przede wszystkim nad tym, jak wesprzeć gospodarkę, zwłaszcza, że zagrożenie nadmiernym wzrostem inflacji jest niewielkie. Łagodne nastawienie Fed do polityki pieniężnej w najbliższym czasie będzie prawdopodobnie w dalszym ciągu tworzyć negatywną presję w notowaniach dolara.

Dzisiaj na rynek napłynęły dane o PKB Nowej Zelandii w II kwartale. Okazały się one znacznie gorsze od prognoz – nowozelandzka gospodarka odnotowała wzrost o zaledwie 0,2 proc. kw/kw, podczas gdy oczekiwano zwyżki o 0,8 proc. Dane zmniejszyły oczekiwania na podwyżkę stóp w tym kraju i osłabiły tamtejszą walutę. O większe ożywienie gospodarcze w Nowej Zelandii w najbliższym czasie będzie dość trudno w związku z czym nie należy oczekiwać zdecydowanych podwyżek stóp i umocnienia NZD.

W dalszej części sesji z istotniejszych danych poznamy jeszcze z USA indeks wskaźników wyprzedzających koniunkturę oraz sprzedaż domów na rynku wtórnym. Opublikowane przed godziną 10.00 wstępne odczyty indeksów PMI dla sektora przemysłowego i usługowego strefy euro wypadły słabiej od prognoz. Stworzyły one niewielką presję spadkową w notowaniach EUR/USD, która może się jeszcze przez pewien czas utrzymywać na rynku.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

oprac. : J. Pluta, T. Regulski / Dom Maklerski TMS Brokers Dom Maklerski TMS Brokers

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, kursy walut, złoty, dolar, euro, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: