eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynek walutowy - wysoka zmienność

Rynek walutowy - wysoka zmienność

2010-09-15 13:42

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia


Analiza techniczna


EUR/PLN

Dobre dane z USA miały również istotny wpływ na notowania złotego. Wywołane nimi lepsze nastroje i pozostająca, wbrew niektórym opiniom, na stosunkowo niewysokim poziomie awersja do ryzyka sprowadziły kurs EURPLN poniżej poziomu 3.9200. Wsparcie to nie zostało jednak trwale pokonane, co kolejny raz potwierdziło jego istotność. Dzisiaj Ministerstwo Finansów zaoferuje obligacje dziesięcioletnie o wartości 1,5 - 3 miliarda złotych. Nie powinno mieć to większego znaczenia na notowania złotego, chyba że popyt byłby dużo niższy od oczekiwań. EURPLN pozostanie więc raczej przy wczorajszych zakresach.

EUR/USD

Dużo lepsza sprzedaż detaliczna za oceanem wywołała gwałtowny wzrost kursu euro w stosunku do dolara, dzięki czemu wspólna europejska waluta odrobiła wcześniejsze straty i przebiła istotne opory, najpierw 1.2875, a następnie 1.2915 -1.2925. Kurs zatrzymał się dopiero na wysokości 1.3035, gdzie znajduje się zniesienie Fibonacciego 61.8% ostatniego impulsu spadkowego. Ten poziom będzie teraz najbliższym oporem dla notowań EURUSD. Przebicie byłoby silnym sygnałem do ataku na sierpniowe maksima znajdujące się powyżej 1.33. Kierunek południowy będzie natomiast hamowany na poziomie 1.2950.

GBP/USD

Kurs GBPUSD podążył wczoraj, jak to ma ostatnio w zwyczaju, za kursem EURUSD. Aprecjacja funta była jednak stosunkowo niższa, a późniejsze odreagowanie silniejsze niż w przypadku euro. Może to oznaczać, iż inwestorzy wierzą w szybsze odbudowanie się gospodarki strefy euro niż gospodarki brytyjskiej. Na potwierdzenie tego dzisiaj ukazały się słabsze od oczekiwań dane z rynku pracy w Wielkiej Brytanii i para GBPUSD przybrała kierunek południowy. Wsparcie dla tego ruchu powinien stanowić przedział 1.5450-1.5460.

USD/JPY

Bohaterem dnia jest jak na razie japoński jen, a konkretnie japońskie Ministerstwo Finansów. Interwencja w takich a nie innych okolicznościach (niepowodzenia poprzednich podobnych posunięć) jest z pewnością ruchem odważnym. W krótkim terminie jej skutki są zauważalne, jen osłabił się o ponad dwie figury. W średnim okresie jednak trend pozostaje niezmieniony i wzrost kursu USDJPY pewnie zostanie wkrótce zniwelowany. Chyba, że rynek przestraszy się kolejnych interwencji.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2

oprac. : Wojciech Smoleński / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: