eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Debiut Tauron Polska Energia SA na GPW

Debiut Tauron Polska Energia SA na GPW

2010-07-01 00:20

W środę, 30 czerwca 2010 r., na głównym parkiecie warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych pojawił się oczekiwany z niecierpliwością debiutant - spółka Tauron Polska Energia SA. To 11 debiut w tym roku oraz 383 spółka notowana na GPW.

Przeczytaj także: Debiut giełdowy Tauronu: czynniki ryzyka

Historia emitenta

Poprzednikami prawnymi spółek Grupy TAURON zaangażowanych w podstawową działalność w zakresie energetyki było ponad 20 przedsiębiorstw państwowych zajmujących się wydobyciem węgla kamiennego, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii. Spółka powstała w wyniku realizacji rządowego programu zakładającego dalszą konsolidację polskiego sektora energetycznego, którego celem było między innymi powołanie podmiotu gospodarczego mogącego skutecznie konkurować z innymi europejskimi przedsiębiorstwami na wolnym rynku energii. W konsekwencji, w grudniu 2006 r. Skarb Państwa oraz spółki Enion, Energia Pro i ESW utworzyły Spółkę, do której w latach 2007 – 2009, Skarb Państwa wniósł 85% akcji PKE, Enion, EnergiaPro, ESW, Elektrociepłowni Tychy oraz PEC Katowice, większościowy pakiet akcji w spółce PEC Dąbrowa Górnicza oraz pakiet udziałów w spółce Elektrociepłownia EC Nowa. Dodatkowo, w wyniku nabycia powyższych akcji przez Spółkę, Spółka nabyła pośrednio większościowy pakiet akcji lub udziałów w spółkach PKW i Tauron Ekoenergia.

Od października 2008 r. Spółka prowadzi również działalność w zakresie obrotu hurtowego energią elektryczną oraz sprzedaży energii elektrycznej na rzecz kluczowych klientów Grupy TAURON.
Spółka jest jednostką dominującą Grupy TAURON. Do istotnych spółek zależnych należy PKW, spółka zajmująca się wydobyciem węgla kamiennego, PKE i ESW zajmujące się wytwarzaniem energii ze źródeł konwencjonalnych i ze współspalania biomasy, Tauron Ekoenergia zajmująca się wytwarzaniem energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, Enion i EnergiaPro, zajmujące się świadczeniem usług dystrybucji energii elektrycznej, Enion Energia i Energia Pro Gigawat zajmujące się sprzedażą energii elektrycznej do klientów detalicznych.

Ponadto w skład Grupy TAURON wchodzi 9 innych spółek zależnych zajmujących się wytwarzaniem energii elektrycznej i ciepła, obrotem energią elektryczną i ciepłem, dystrybucją ciepła, wydobyciem i rozdrabnianiem skał wapiennych oraz wydobyciem kamienia dla potrzeb budownictwa, jak również działalnością holdingów finansowych.

Przedmiot działalności emitenta

Grupa TAURON jest zintegrowanym pionowo przedsiębiorstwem energetycznym, które zajmuje wiodącą pozycję w dziedzinie wytwarzania, dystrybucji oraz sprzedaży energii elektrycznej w Polsce. Jest ona największym dystrybutorem i jednym z dwóch największych sprzedawców energii elektrycznej w Polsce, jak również jednym z największych dystrybutorów i sprzedawców energii elektrycznej w Europie Środkowo-Wschodniej. Grupa TAURON jest również drugim co wielkości przedsiębiorstwem energetycznym w Polsce pod względem zainstalowanych mocy wytwórczych i wielkości produkcji energii netto.

 

1 2 3

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: