eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Nowe technologie szansą na zysk?

Nowe technologie szansą na zysk?

2010-05-25 10:49

Przeczytaj także: Maximus SA na NewConnect


Pomimo debiutu w ciężkim dla giełdy okresie, 66% z omawianych spółek notowanych na NC pozyskało taki kapitał, jaki planowały. Tyleż samo spółek pozyskało kapitał większy od średnio pozyskiwanego kapitału przez wszystkie spółki notowane na rynku alternatywnym od początku jego istnienia.

Względną miarą zyskowności inwestycji, umożliwiającą porównywanie inwestycji jest stopa zwrotu. Informuje ona inwestora, jaka część wyłożonego kapitału zwróciła się w ciągu roku (lub w innym przyjętym w analizie okresie) w postaci dochodu. Jak wyglądała opłacalność spółek działających w branży nowych technologii?
Analizując dane historyczne z ostatniego roku okazuje się, iż wybrane przez nas spółki notowane na rynku NC zarobiły dla inwestorów nawet kilkukrotnie więcej niż średnia roczna stopa zwrotu rynku NC (w przypadku spółek funkcjonujących na rynku NC ponad rok analiza obejmuje okres od 7 maja 2009 do 7 maja br., natomiast w przypadku spółek, które zadebiutowały po 7 maja 2009 roku analiza obejmuje okres odpowiednio krótszy, co zostało zaznaczone na wykresie). Zrealizowana roczna stopa zwrotu liczona dla indeksu NC wyniosła 50%. NCIndex obejmuje wszystkie spółki notowane na rynku NewConnect na dzień 7 maja br.

Jednym z najważniejszych kryteriów oceny atrakcyjności inwestycji w spółki giełdowe jest również free float oraz kapitalizacja. Free float Jest to wskaźnik prezentujący stosunek liczby akcji znajdujących się poza posiadaniem dużych inwestorów do wszystkich akcji spółki. Free float to zatem wszystkie wolno dostępne akcje znajdujące się w swobodnym obrocie publicznym. Z pojęciem tym ściśle związana jest płynność. Wysoki poziom free float uważa się za korzystny, gdyż zachęca on inwestorów do kupna akcji spółki. Z reguły bowiem im wyższy free float, tym wyższa płynność danego papieru, a co się z tym wiąże łatwiejszy obrót danymi walorami.
Free float analizowanych spółek ocenić można jako stabilny, oscylującym wokół 20%. Na tym tle wyróżnia się spółka ATON-HT z bardzo wysokim (gdyż 58%) rozproszonym akcjonariatem. Warto jednak zwrócić uwagę, iż wysoki poziom free float’u procentowego nie zawsze przekłada się na dużą liczbę akcji w obrocie. Wysoki free float przy niskim poziomie akcji dopuszczonych do obrotu może bowiem okazać się mniej korzystny niż niski wskaźnik free float przy dużej ilości akcji w obrocie giełdowym (przykład: MEW SA).
Kolejnym obszarem analizy w ocenie atrakcyjności spółek wykorzystujących nowoczesne technologie jest wspomniana już kapitalizacja, czyli wartość wszystkich akcji według ostatniego kursu giełdowego. Waga tego wskaźnika jest dość oczywista. Im większa bowiem kapitalizacja połączona z procentowym wskaźnikiem free float, tym większa jest wartość akcji w wolnym obrocie, a co się z tym wiąże łatwiej kupić i sprzedaż walory danej spółki. Kapitalizacja analizowanych spółek z rynku NC jest w niemal 80% wyższa od średniej kapitalizacji na rynku alternatywnym, a w niemal 50% przypadków jest ponad dwukrotnie wyższa od średniej.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: