eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Nowe technologie szansą na zysk?

Nowe technologie szansą na zysk?

2010-05-25 10:49

Nowe technologie szansą na zysk?

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Inwestowanie w spółki z branży nowych technologii dla jednych jest stratą pieniędzy dla drugich żyłą złota. Jak to z tymi spółkami jest naprawdę? Czy rzeczywiście taki diabeł straszny jak go malują?

Przeczytaj także: Maximus SA na NewConnect

Nowe technologie kojarzą się głównie z branżą technologiczną. Spółki tego sektora są co prawda najczęściej firmami innowacyjnymi, cechującymi się dużym potencjałem wzrostu, lecz to nie wybór sektora w którym realizowana jest inwestycja jest kluczowy. Znacznie większe znaczenie ma weryfikacja potencjału zespołu realizującego dany projekt, czy ocena rynkowej atrakcyjności produktów rozwijanych przez firmę. Sformułowanie „nowoczesne technologie” odnosi się bowiem do zastosowania najnowszych odkryć naukowych w praktyce, przy czym nie oznacza to wcale, że spółki muszą działać w konkretnej branży.

Rozwój i komercjalizacja nowych technologii w Polsce z roku na rok ulega poprawie i powoli poziom rozwoju spółek wykorzystujących nowe technologie wyrównuje się z poziomem krajów Europy Zachodniej. Nasze laboratoria mają sprzęt na poziomie krajów wysoko rozwiniętych i są firmy, które chętnie i odważnie sięgają po możliwości, które daje nam technika. Rozwój spółek wykorzystujących nowoczesne technologii nierozerwalnie wiąże się oczywiście z nowymi formami finansowania, jak dotacje, unijne, fundusze podwyższonego ryzyka, czy też coraz popularniejszy rynek NewConnect.

Nie każda firma może sobie pozwolić na wysokobudżetowy rozwój innowacji i jego sfinansowanie. Małe i średnie przedsiębiorstwa bardziej niż na rozwoju innowacyjnych rozwiązań skupiają się na walce o rynek i przetrwanie. Wydatki, jakie musi ponosić firma korzystająca z nowych technologii, może udźwignąć niewiele spółek istniejących na naszym rynku. Ośrodki akademickie, które mogłyby współpracować z sektorem prywatnym nie mają funduszy i nie działają tak prężnie jak te znane nam z Zachodu. Są oczywiście chlubne wyjątki, jak choćby Wrocławskie Centrum Badań EIT+ i ich program Akcelerator, jednak do dobrych praktyk naszych sąsiadów jeszcze nam daleko. Zawsze jednak przed zaangażowaniem się w rozwój danego projektu pod uwagę bierze się stopień innowacyjności i potencjał rynkowy. „Krótko mówiąc, należy się zastanowić, czy zaproponowane rozwiązanie/technologia jest odpowiedzią na jakiś istotny problem w danej dziedzinie oraz w jaki sposób i w jakim stopniu ten problem rozwiąże” tłumaczy Cezary Iwan z EIT+.

Ze względu na coraz bardziej powszechne zastosowanie nowoczesnych technologii przyjrzeliśmy się notowanym na rynku NewConnect spółkom wykorzystującym w swojej działalności nowoczesne technologie. W analizie uwzględniono spółki rynku alternatywnego, ponieważ rynek ten z założenia miał być przeznaczony dla innowacyjnych projektów we wczesnym etapie rozwoju. Spośród spółek notowanych na rynku alternatywnym wybraliśmy te, które naszym zdaniem wykorzystują najnowsze technologie lub są najbardziej innowacyjne. Wybrane spółki z rynku alternatywnego reprezentują głównie branżę technologiczną, jednakże w analizie pod uwagę wzięte zostały również spółki z sektora ochrony zdrowia, informatyki i inwestycji. W analizie uwzględniono: Atlantis Energy SA, ATON-HT SA, BGS Energy Plus AS, Euroimplant SA, IQ Partners SA, InteliWISE SA, MEW SA, Photon Energy AS oraz Read-Gene SA.

Spółki rynku NewConnect, z wyjątkiem jednej firmy, która debiutowała jeszcze w początkowym okresie giełdowych spadków (IQ Partners) oraz dwóch firm, które debiutowały już w okresie ożywienia (Atlantis Energy oraz MEW), w większości decydowały się na wejście na rynek alternatywny w okresie giełdowej bessy. Rynek niedźwiedzia nie miał jednak większego wpływu na plany pozyskania kapitału przez spółki ASO, na co znaczący wpływ miały z pewnością plany rozwojowe młodych debiutantów, które na potrzebne zmiany nie mogły czekać aż do nadejścia „lepszych czasów”.
Spółki debiutujące na rynku NewConnect pogrupować można według łącznej wartości pozyskanego kapitału przypadającego na dany przedział wartości emisji. Największą łączną wartość emisji reprezentowały spółki, które pozyskały w ramach IPO od 5 do 10 mln zł (3 spółki w kategorii tej pozyskały łącznie ponad 21 mln zł). Dalej znalazły się spółki, które pozyskały w ramach oferty do 5 mln zł (5 spółek pozyskało łącznie prawie 15 mln zł). W kategorii powyżej 10 mln zł znalazła się jedna spółka, która w ramach emisji akcji otrzymała ponad 11 mln zł.

Aby dobrze zinterpretować wartość pozyskanego przez spółki kapitału należy jednak odnieść go do planów spółki, która mimo iż pozyskała z rynku np. 5 mln zł na rozwój potrzebować mogła np. 10 mln zł. Planowana wartość pozyskanego kapitału dla ofert prywatnych liczona była jako maksymalna liczba akcji, jaką wyemitować mogła spółka na podstawie uchwały WZA lub NWZA, pomnożona przez cenę emisyjną. Oczywiście metoda ta nie jest pozbawiona wad, gdyż cena emisyjna mogła zostać ustalona w dolnych lub górnych przedziałach widełek cenowych, jednakże w celu zachowania porównywalności do analizy przyjęto cenę emisyjną, która zweryfikowana została przez rynek.

 

1 2 3

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: