eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynek surowców - dynamiczne ruchy

Rynek surowców - dynamiczne ruchy

2010-05-12 13:44

Miniony tydzień na światowych rynkach finansowych przebiegał w nerwowej atmosferze.

Przeczytaj także: Ceny miedzi najniżej od dwóch miesięcy

Uwaga inwestorów skupiona była na informacjach napływających z Grecji, które ze względu na swój negatywny charakter rodziły spore obawy o dalszy los pozostałych zadłużonych gospodarek strefy euro. Zawirowania te w dużym stopniu dotknęły także rynek surowców.

Coraz bardziej intensywne strajki w Grecji w reakcji na uchwalenie przez tamtejsze władze niezbędnych reform w celu ograniczenia deficytu budżetowego zrodziły znaczące obawy wśród inwestorów co do dalszej możliwości przeprowadzania zmian strukturalnych. W efekcie na globalnych rynkach obserwować można było rosnącą awersję do ryzyka. Inwestorzy wyprzedawali ryzykowne aktywa, kierując się w stronę bezpiecznych instrumentów tj. amerykańskich oraz niemieckich obligacji. Silne spadki widoczne były także na rynku surowców. Cena ropy naftowej Brent spadła o blisko 13% z poziomu 87 USD do 75 USD za baryłkę. Tym samym po raz kolejny było widać, w jak dużym stopniu ceny „czarnego złota” zależne są od mobilnego kapitału spekulacyjnego. Kurs ropy dynamicznie zniżkował w okolice dolnego ograniczenia kanału wzrostowego, w którym znajduje się od czerwca 2009 roku.

Pokonanie tego wsparcia zaburzyłoby strukturę blisko rocznego trendu wzrostowego. Nastroje na rynku uległy lekkiej poprawie na początku obecnego tygodnia, kiedy to europejskie władze przedstawiły pakiet pomocy dla zadłużonych państw Eurolandu, opiewający na kwotę 750 mld EUR. Informacja ta przełożyła się na krótkotrwałe odbicie wartości euro względem dolara. Jednak odreagowanie na rynku ropy naftowej sięgnęło jedynie 3 USD na baryłce, co wskazuje na słabość notowań tego surowca. Kluczowe dla dalszych losów ceny „czarnego złota” będzie testowanie dolnego ograniczenia kanału wzrostowego. Bardziej optymistyczne perspektywy dla rynku ropy zaprezentowali przedstawicieli OPEC, którzy w comiesięcznym raporcie podnieśli prognozę wzrostu popytu na ten surowiec w 2010 roku. Jednak informacje te nie wywarły istotnego wpływu na ceny. Obecnie bez większego wpływu na kurs ropy pozostaje także kwestia wycieku „czarnego złota” do Zatoki Meksykańskiej. Wzrostu cen surowca ze względu na utrzymująca się plamę ropy spodziewać się można dopiero w sytuacji ewentualnych opóźnień w dostawach drogą morską do amerykańskich rafinerii.

W zeszłym tygodniu przecenę obserwować można był także na rynku miedzi, również ze względu na utrzymującą się awersję do ryzyka. Presję spadkową w notowań tego metalu wywierają także najnowsze dane makro z Chin. Wynika z nich, że inflacja w Państwie Środka wyniosła w kwietniu 2,8% i wypadła powyżej oczekiwań. Razem z danymi na temat większej liczby udzielonych pożyczek przez chińskie banki podnosi to prawdopodobieństwo szybszej podwyżki stóp procentowych. Z kolei tłumiony wzrost gospodarczy negatywnie oddziałuje na rynek surowców w tym miedzi. Pomijając ostatnią przecenę, poziomy notowań miedzi były bardzo zadowalające dla producentów, na co wskazują dobre dane na temat jej wydobycia. Produkcja tego metalu wzrosła w Chinach w kwietniu o 6,1%, dodatkowo wsparta przez zwiększone moce przerobowe.

Ciekawie przedstawia się również sytuacja na rynku złota. Cena kruszcu podlega ostatnio dynamicznym wzrostom, zbliżając się w kierunku historycznych szczytów. Zwiększony popyt na złoto wynika głównie z utrzymujących się obaw na rynku o dalsze losy strefy euro oraz o ewentualne globalne rozprzestrzenienie się problemu zadłużenia państw. Jest to typowa reakcja rynku, gdyż w sytuacji niepewności inwestorzy kierują się w stronę złota jako bezpiecznej lokaty dla swego kapitału.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

oprac. : Michał Fronc / Dom Maklerski TMS Brokers Dom Maklerski TMS Brokers

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: