eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Fałszowanie banknotów a przyjęcie euro

Fałszowanie banknotów a przyjęcie euro

2010-05-04 11:49

Fałszowanie banknotów a przyjęcie euro

Liczba falsyfikatów wycofanych z obiegu (w tysiącach sztuk) w poszczególnych okresach © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

W dniu 1 maja 2010 r. świętowaliśmy szóstą rocznicę obecności Polski w Unii Europejskiej. Systematycznie toczą się także dyskusje odnośnie wprowadzenia w naszym kraju unijnej waluty - euro. Czy jesteśmy jednak na to gotowi? Czy Polacy są odpowiednio edukowani? Czy nowe pieniądze nie przyniosą nam więcej szkody niż pożytku? Eksperci z firmy DCB starają się odpowiedzieć na te pytania, w kontekście problemu fałszowania banknotów euro.

Przeczytaj także: Fałszowanie pieniędzy - kampania edukacyjna

Czy euro to bezpieczna waluta?

Problem fałszerstwa pieniędzy jest równie poważny w Polsce, jak i pozostałych państwach europejskich. Każdy kraj boryka się ze zorganizowanymi grupami przestępczymi, które licząc na szybki zarobek, decydują się na produkcję i wprowadzanie w obieg falsyfikatów.

Po wejściu Polski do strefy euro, sytuacja w naszym kraju pogorszy się. Specjaliści z firmy DCB – eksperta w zakresie wykrywania falsyfikatów – są zdania, że waluta euro jest gorzej zabezpieczona niż polski złoty. Euro posiada aż o połowę mniej zabezpieczeń niż złotówka. Taka sytuacja spowoduje, że polskie organy ścigania będą odnotowywać więcej przypadków fałszowania nowej waluty.

„Najistotniejszą wadą waluty euro jest brak druku stalorytniczego z tyłu banknotu oraz niewielka ilość tego zabezpieczenia na jego wierzchniej części. Jest to o tyle ważne, że druk stalorytniczy jest obecnie najtrudniejszym do podrobienia elementem banknotów” – mówi Urszula Morawska, ekspert ds. zabezpieczeń banknotów, współpracujący z firmą DCB. Ponadto, banknot euro pozbawiony jest zadrukowania pola znaku wodnego drukiem offsetowym oraz zabezpieczenia w postaci efektu kątowego. Z przodu banknotu nie znajduje również się żaden szybki do wychwycenia element zabezpieczenia.

Wymienione powyżej problemy z zabezpieczeniem waluty euro powodują, że w wielu krajach Unii Europejskiej kasjerzy obawiają się banknotów o nominałach 200 i 500 euro. Przykładem jest chociażby Francja, w której nawet kasjerzy bankowi nie chcą przyjmować banknotów o tych nominałach, a także Niemcy, gdzie coraz częściej nie można nimi płacić.

Czy dużo fałszywych banknotów euro funkcjonuje w obiegu?

Według danych Europejskiego Banku Centralnego, w drugiej połowie 2009 roku wycofano z obiegu łącznie 447.000 fałszywych banknotów euro. DCB podaje, iż jest to wzrost o blisko 18% w porównaniu z pierwszym półroczem 2009 roku. Potwierdza to tendencję zwyżkową utrzymującą się już od 2006 roku.

fot. mat. prasowe

Liczba falsyfikatów wycofanych z obiegu (w tysiącach sztuk) w poszczególnych okresach

Liczba falsyfikatów wycofanych z obiegu (w tysiącach sztuk) w poszczególnych okresach

Najczęściej podrabianym banknotem euro w drugim półroczu 2009 roku było 20 euro, na które przypada 47% wszystkich wykrytych falsyfikatów. Trend ten nie odnosi się jednak do Polski. „W naszym kraju najwięcej fałszowanych jest banknotów o nominałach 50, 100 i 200 euro, ponieważ podrabianie niższych nominałów jest nieopłacalne dla fałszerzy” – informuje Urszula Morawska. Potwierdzają to ostatnie wydarzenia, kiedy to kilka dni temu w Zielonej Górze funkcjonariusze CBŚ przechwycili ponad 250.000 fałszywek o nominale 100 euro.

Innym znamiennym przypadkiem, o którym głośno było również w polskich mediach, było przejęcie przez hiszpańską policję 9 milionów fałszywych euro w banknotach o nominale 500 euro pod koniec 2009 roku. Zdarzenia te pokazują, jak wielka jest skala produkcji falsyfikatów euro.

Na co Polacy powinni zwracać uwagę płacąc banknotami euro?

Eksperci z DCB wskazują, iż bardzo ciężko jest szybko sprawdzić autentyczność banknotów. Główną przeszkodą jest brak podstawowej wiedzy u obywateli w zakresie zabezpieczeń banknotów i umiejętności korzystania z niej. Dotyczy to jeszcze w większym stopniu waluty euro, która jest słabo znana Polakom.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: