eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Prywatyzacja GPW a fuzja giełdowa

Prywatyzacja GPW a fuzja giełdowa

2010-04-14 09:27

Przeczytaj także: Deutsche Börse chce kupić akcje GPW


Najważniejsze fuzje

W 2000 roku Giełda Papierów Wartościowych w Paryżu zaproponowała powstanie Euronext – struktury łączącej giełdy z Paryża, Amsterdamu i Brukseli, która miała być największą tego typu strukturą w tym regionie. Po kilku latach Euronext rozprzestrzenił się na rynek portugalski i wchłonął giełdę lizbońską. Powodem jakim kierowano się tworząc tak duży europejski sojusz była chęć dominacji na kontynencie i zdetronizowanie największej giełdy w Europie, czyli London Stock Exchange. Następnie w Europie połączyły się giełdy w Helsinkach, Sztokholmie, Kopenhadze i Wilnie, tworząc OMX Group. Skandynawia nie jest uważana za potęgę finansową, dlatego stworzenie jednej dużej giełdy miało zwrócić uwagę inwestorów na ten region Europy. Okazało się to bardzo skutecznym zabiegiem, ponieważ obecnie jest to jedna z większych giełd w Europie. Swoją pozycją na rynku i wielkością kapitalizacji zwróciła na siebie uwagę amerykańskiej giełdy Nasdaq (największej elektronicznej giełdy na rynku amerykańskim), która planuje przejęcie skandynawskiej grupy OMX i zdobycie pozycji największej giełdy na świecie. W tym celu Nasdaq zamierza również połączyć się z giełdą londyńską, jednak London Stock Exchange nie chce się łączyć i broni się wszelkimi sposobami przed przejęciem. Konkurencją, która może jednak zagrozić tej fuzji jest połączenie nowojorskiej NYSE z Euronext’em.

A co z naszą GPW?

W IV kwartale planowana jest kolejna próba sprywatyzowania warszawskiego parkietu (pierwsze podejście w 2009 zakończyło się fiaskiem). Ministerstwo Skarbu Państwa chciało wówczas od razu sprzedać swoje udziały inwestorowi branżowemu. Chętne były prawie wszystkie światowe giełdy, ostatecznie jednak „na placu broni” pozostała tylko niemiecka Deutsche Börse. Negocjacje nie przyniosły jednak żadnego rozwiązania.

Tym razem Resort Skarbu chce sprzedać w IPO 64 proc. swoich udziałów. Prezes warszawskiego parkietu, Ludwik Sobolewski, zakomunikował natomiast, że na chwilę obecną nie jest planowana dodatkowa emisja akcji GPW. Prywatyzacja giełdy zaplanowana jest na koniec 2010 roku, ponieważ wszyscy czekają na tegoroczne debiuty PZU i Taurony, odpowiednio w maju i czerwcu. Dzięki tym debiutom wartość GPW na pewno wzrośnie. Należy dodać, że polska giełda jest bardzo atrakcyjnym kierunkiem. Dynamiczny rozwój w ostatnich latach i silna pozycja wśród innych giełd w Europie Wschodniej na pewno spowoduje, że chętnych na kupno akcji GPW będzie bardzo wielu. Już teraz spekuluje się, że chęć zakupu deklarują Deutsche Börse, London Stock Exchange, Euronext, Nasdaq i NYSE.

Nie ulega wątpliwości, że prywatyzacja GPW niesie za sobą bardzo duże możliwości. Ludwik Sobolewski nie tak dawno wypowiadał się bowiem, że: „przy obecnej strukturze własnościowej nie jesteśmy w stanie skorzystać ze wszystkich szans”. Na dzień dzisiejszy Skarb Państwa posiada 98,8% udziałów, a pozostałe 1,2% należy do banków, domów maklerskich i innych instytucji finansowych. Im szybciej walory warszawskiej giełdy trafią więc w ręce inwestorów, tym większe szanse stoją przed warszawskim parkietem.

poprzednia  

1 2

oprac. : Paweł Sobczak / IPO.pl IPO.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: