eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Indeks WIG20 wzmocniony o spółkę PGE

Indeks WIG20 wzmocniony o spółkę PGE

2010-02-26 13:34

Przeczytaj także: Największe spółki giełdowe I 2010


Sytuacja na giełdzie

Agora lata swojej świetności ma już wyraźnie za sobą i brak jej silnej wizji rozwoju. Jej główny produkt - „Gazeta Wyborcza”, na słabnącym rynku, nie potrafi się odnaleźć. Nie ulega kwestii, że afera Rywina, która miała na celu wykupienie Polsatu w znaczącym stopniu pogrążyła spółkę. Choć pakiet akcji medialnej spółki w WIG20 ma kapitalizację około 50% wyższą niż w przypadku Biotonu, to jednocześnie obroty są znacząco niższe. A to właśnie obroty w 60% odpowiadają za pozycję emitenta w rankingu GPW. Uwzględniając ostatnie notowania, procentowy udział akcji Agory w łącznych obrotach, a także procentowy udział w wartości akcji pozostających w wolnym obrocie jest w przypadku Agory najniższy ze wszystkich 20 spółek (kryteria te są podstawą wprowadzania zmian w indeksie). Spółka wchodziła w skład WIG20 nieprzerwanie od początku obecności na GPW. Obecnie jednak wartość wyceny jej akcji jest ponad 2,5 razy niższa niż w momencie debiutu w czerwcu 1999 roku.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja naszej rodzimej spółki energetycznej. PGE zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie 6 listopada 2009 roku. Debiut na parkiecie poprzedziła Pierwsza Oferta Publiczna o wartości niemal 6 mld zł. Była to jedna z największych ofert w historii polskiego rynku kapitałowego oraz największa spośród ubiegłorocznych w całej Europie. Mimo wszelkich spekulacji, PGE nie spełniła kryterium kwalifikacji do indeksu WIG20 w trybie nadzwyczajnym i w celu klasyfikacji spółki do indeksu blue chipów zostały podjęte standardowe procedury. W tym momencie walory PGE warte są przeszło 40 mld zł. Będzie to zatem czwarta pod względem wartości spółka w WIG20. Po sesji w dniu 19 marca br. akcje PGE S.A. wejdą w skład WIG20. Spółka będzie mieć 5,91 proc. udział w prestiżowym indeksie największych firm warszawskiego parkietu.

Ciężko jednoznacznie ocenić jak ta zmiana wpłynie na indeks czy na poszczególne spółki. Na pewno przesunięcie Agory do mWIG40 zmniejszy jej płynność. Bardzo ciężko będzie również Agorze wrócić do indeksu największych spółek, ponieważ w tym roku szykowane są bardzo ciekawe debiuty takich gigantów jak PZU, czy Tauron. Są to dużo większe spółki, które mogą mieć dużo większe obroty. Sytuacja PGE może się natomiast poprawić. Od debiutu 6 listopada spółka systematycznie obniża swoje kursy. Wejście do indeksu blue chipów i wywalczenie silnej pozycji może dać spółce przysłowiowego „kopa”, a także pociągnąć w górę WIG20. Po tej zamianie branża medialna w WIG20 będzie miała już tylko dwóch przedstawicieli (Cyfrowy Polsat oraz TVN), natomiast wzrośnie liczba spółek z branży energetycznej (CEZ, PGE). Biorąc pod uwagę rozwój branży energetycznej oraz pokładanych nadziei w rozwoju energetyki z surowców odnawialnych jest to zabieg bardzo pozytywny. Na razie jest to melodia przyszłości, która już nie długo może zacząć przynosić duże zyski.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: