eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Notowania giełdowe w górę, dolar wciąż pod presją

Notowania giełdowe w górę, dolar wciąż pod presją

2009-11-16 11:42

Notowania giełdowe w górę, dolar wciąż pod presją

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

W piątek główny barometr amerykańskiej giełdy, indeks S&P500 kontynuował konsolidację pod oporem technicznym przy 1100. Czwartkowy spadek został częściowo zniesiony, ale ponownie na bardzo niskim wolumenie.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Rynek zignorował gorszy od oczekiwań wstępny odczyt indeksu Unierwersytetu Michigan. Dzisiaj od samego rana popyt uaktywnił się na europejskich parkietach, a kontrakty terminowe na S&P500 wskazują na otwarcie w granicach 1100. Rynek pozytywnie odebrał dane o dynamice PKB z Japonii publikowane dzisiaj w nocy. Japońska gospodarka wzrosła o 4,8% w 3 kwartale (dane zanualizowane) znacznie powyżej oczekiwań ekonomistów. Wszystko więc wskazuje na to, że rynek będzie próbował dzisiaj przebić opory techniczne i ustanowić nowe tegoroczne maksima. Kluczowe dla sentymentu przed otwarciem sesji będą październikowe dane o sprzedaży detalicznej publikowane o 14:30. Mniej istotny będzie odczyt indeksu NY Empire State. Dobre dane dałyby bykom pretekst do kontynuacji wzrostów. Popołudniu przemawiał będzie szef Fedu Ben Bernanke.

Na walutach obserwujemy osłabienie dolara do większości walut. Eurodolar pozostaje jednak pod barierą 1,50. Interesujący jest fakt, że piątkowy raport o zaangażowaniu traderów w pozycje nie pokazał znaczącego wzrostu długich pozycji w euro. Rynek wyraźnie wyczekuje na roztrzygnięcie sytuacji technicznej. Dalszy wzrost apetytu na ryzyko będzie generalnie sprzyjał osłabieniu dolara. Zwraca uwagę zachowanie złotego, który systematycznie zyskuje do większości walut. Eurozłoy ustanowił dzisiaj kolejne minimum trendu spadkowego, podobnie dolarzłoty. Minima trendu przy 4,06 są w zasięgu i powinny być niedługo testowane. Przebicie wsparcia w tej strefie otworzyłoby drogę do dalszej aprecacji złotego w kierunku tegorocznych maksimów przy 3,88.

Najważniejsze wiadomości

  • US: Indeks Uniwersytetu Michigan dane wstępne: 66pkt. wobec oczekiwanych 71pkt. Poprzednia wartość: 70,6pkt.
  • US: Bilans handlowy: -$36,5mld wobec oczekiwanych -$31,8mld. Poprzednia wartośc: -$30.8mld.
  • Węgry: PKB skurczył się w III kwartale o 7,2% w skali roku. Analitycy oczekiwali,że tempo spadku węgierskiego PKB wyhamuje do 6,4% z 7,5% w drugim kwartale.
  • E-Z: PKB- dane wstępne za III kwartał 2009: 0,4%k/k wobec oczekiwanych 0,5%k/k; -4,1% wobec oczekiwanych -3,9%. Poprzednia wartośc: odpowiednio -0,2%m/m i -4,8%r/r.
  • Switz: Ceny producentów i importu w październiku spadły o 0,4% w ujęciu miesięcznym wobec oczekiwanego wzrostu o 0,1%. Licząc rok do roku ceny spadły o 4,7% wobec oczekiwanego spadku o 4,1%.
  • GE: Dziś rano zapoznaliśmy się ze wstępnymi danymi na temat PKB w III kwartale: 0,7%k/k wobec oczekiwań na poziomie 0,8%k/k.
  • Czechy: Tempo spadku PKB Czech w III kwartale wyniosło 4,1% rok do roku wobec 4,7% po korekcie w drugim kwartale.Analitycy oczekiwali spadku o 4,8%r/r.
  • Słowacja: Spadek PKB w III kwartale wyniósł 4,9% rok do roku wobec 5,3% w poprzednim okresie.Analitycy oczekiwali spadku o 5,0%r/r.

Główne wydarzenia dnia

 

1 2

następna

oprac. : W. Smoleński, A. Jacewicz / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, kursy walut, złoty, dolar, euro, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: