eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Kurs dolara - nowe tegoroczne minima

Kurs dolara - nowe tegoroczne minima

2009-09-09 12:53

Kurs dolara - nowe tegoroczne minima

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Wczorajszy dzień charakteryzował się przede wszystkim silnym osłabieniem waluty amerykańskiej. USD ustanowił nowe minima w 2009r, tracąc na wartości przede wszystkim w stosunku do walut wyżej oprocentowanych.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Dość silny ruch na dolarze spowodował wybicie się z meczących zakresów w przypadku niektórych par walutowych (np. AUDUSD, NZDUSD), a także wzrost cen surowców. Dodatkowo dość dobre nastroje utrzymujące się na rynkach akcji sprzyjały większej skłonności do ryzyka. Indeks dolarowy znalazł się również na nowych tegorocznych minimach. Dolarowi nie pomógł również fakt, iż pojawiają się nowe głosy (roczny raport UNCTAD) za stworzeniem nowego światowego systemu rezerw, składającego się z kilku walut.

Po raz kolejny pozytywnie zaskoczyły natomiast dane z Australii na temat indeksu zaufania konsumentów Westpac, który wzrósł we wrześniu o 5,2%. Coraz lepsze wskaźniki napływające z australijskiej gospodarki mogą przyśpieszyć decyzję banku centralnego o podwyżce stóp procentowych. Lepsze dane powodują wzrost zainteresowania kupnem AUD. Para AUDUSD wybiła się górą z szerszego zakresu wahań, tym samym kontynuując trend wzrostowy.

W dniu dzisiejszym najważniejszą publikacją będzie raport na temat stanu amerykańskiej gospodarki tzw. Beżowa Księga Fed. Z ostatniego raportu wynikało, że sytuacja na rynku pracy i na rynku nieruchomości pozostaje słaba. Zauważono jednak, że tempo spadku gospodarczego spowolniło lub ustabilizowało się w większość okręgów. Dzisiejszy raport powinien mięć kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o wrześniowe nastroje na rynkach akcji.

Najważniejsze wiadomości

  • UK: Produkcja wytwórcza w lipcu: 0,9%m/m i -10,1%r/r wobec oczekiwań na poziomie 0,3%m/m i -11,1%r/r. Poprzednia wartość: 0,4%m/m i -11,7%r/r.
  • Węgry: Produkcja przemysłowa w lipcu pogłębiła spadek do 19,4% licząc rok do roku, po zniżce w czerwcu o 18,8%.
  • Switz: Stopa bezrobocia ukształtowala się w sierpniu na poziomie 3,8% wobec 3,7% w poprzednim okresie.
  • CZK: Po korekcie PKB Czech spadł w drugim kwartale o 5,5%. Dane wstepne wskazywały na spadek czeskiego PKB w II kwartale o 4,9%.
  • Węgry: Po korekcie PKB Węgier spadł w drugim kwartale o 7,5%. Dane wstepne wskazywały na spadek węgierskiego PKB w II kwartale o 7,6%.
  • UK: Produkcja przemysłowa: 0,4%m/m i -9,9%r/r wobec oczekiwań na poziomie 0,3%m/m i -10,1%r/r. Poprzednia wartość: 0,5%m/m i -11,1%r/r.
  • PL: Produkcja przemysłowa w lipcu: -0,9%m/m wobec oczekiwanych 1,6%. Poprzednia wartość:-0,1%.
  • Slowacja: Produkcja przemysłowa spadła w lipcu o 21,6% licząc rok do roku, wobec spadku o 18,5% po korekcie w czerwcu.

Główne wydarzenia dnia


 

1 2

następna

oprac. : Anna Jacewicz / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, kursy walut, złoty, dolar, euro, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: