eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Fundusze pożyczkowe: źródło taniego kapitału

Fundusze pożyczkowe: źródło taniego kapitału

2009-09-13 00:50

Fenomenem polskiego rynku finansowego są funkcjonujące od około 20 lat fundusze pożyczkowe, które niezmiennie adresują kapitał zarówno dla rozpoczynających działalność gospodarczą, jak i mniejszych firm z dłuższym stażem.

Przeczytaj także: Fundusze pożyczkowe dla MSP wzrosną

Niestety w efekcie zaleceń Komisji Europejskiej część funduszy musiała podnieść oprocentowanie dla tzw. starterów, czyli firm rozpoczynających działalność gospodarczą. Zdaniem specjalistów można to traktować jako dyskryminację osób uruchamiających firmy. Barbara Bartkowiak, prezes Stowarzyszenia Funduszy Pożyczkowych, poproszona o wyjaśnienie, z jakimi konsekwencjami muszą liczyć się te fundusze, które nie dostosowały się na czas do wymagań KE oraz ci przedsiębiorcy, którzy nieświadomie zaoszczędzili zapewniając sobie tańsze pożyczki, mówi, że kwestia kar jest nieuregulowana.

Małe jest gorsze?

Zawsze pracownicy funduszy mogą tłumaczyć, że udzielali pożyczek oprocentowanych na poziomie stopy rynkowej – twierdzi Bartkowiak. Ponieważ w lipcu 2008 r. do części funduszy nie dotarła informacja o zmianie przepisów, dlatego niektóre placówki, aby uniknąć problemów, wystawiły zaświadczenia o udzieleniu pomocy publicznej, ponieważ przyznały pożyczki oprocentowane poniżej stopy referencyjnej. Komisja Europejska zaleca, żeby w przypadku osób rozpoczynających działalność gospodarczą i prowadzących firmy maksymalnie 12 miesięcy, do stopy bazowej dodawać 4 pkt. proc.– mówi pani prezes. W lipcu 2008 r., kiedy Komisja Europejska poinformowała o nowych metodach ustalania stóp referencyjnych i oprocentowania pożyczek dla przedsiębiorców, w polskich funduszach pożyczkowych zapanował informacyjny zamęt. Komunikat KE był mało zrozumiały i przede wszystkim zaskakujący.

Zalecano w nim różnicowanie oprocentowania w zależności od sytuacji danego przedsiębiorstwa. Wyższe ustalono dla osób uruchamiających działalność gospodarczą, tzw. starterów. Wbrew temu, że dotychczas uzyskiwali w funduszach najtańszy kapitał. Dezorientacja spowodowała, że jeszcze w grudniu 2008 r. w niektórych funduszach nie zmieniono warunków przyznawania pożyczek, tłumacząc się, że nie było jednolitego stanowiska w kwestii oprocentowania udzielanego kapitału. Pracownicy niektórych funduszy nie wiedzieli, ile punktów procentowych należy doliczyć do stopy bazowej, aby w przypadku nowo uruchamianych firm, czy małych przedsiębiorstw z kilkuletnią historią kredytową, przyznawany im kapitał nie został potraktowany jako pomoc publiczna. Od kilku lat pożyczki zasilane z unijnego dofinansowania nie mogły być oprocentowane poniżej stopy referencyjnej. W przeciwnym razie traktowane musiałyby być jako pomoc publiczna.

 

1 2 3

następna

oprac. : Fundusze Europejskie Fundusze Europejskie

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: