eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Najlepsze lokaty bankowe VII 2009

Najlepsze lokaty bankowe VII 2009

2009-07-13 12:36

Przeczytaj także: Czym wabią oferty lokat w bankach?


Warto zwrócić uwagę, że nie każdy bank zareagował na ostatnią obniżkę stóp (przeprowadzoną przez RPP 24 czerwca br.). Obecne zmiany pozwalają przypuszczać, że jesteśmy w okresie stabilizacji, kiedy to obniżki zgrywają się w czasie z podwyżkami. Z jednej strony banki będą chciały dostosować wysokość oprocentowania do obecnej polityki monetarnej kraju, a drugiej, jeśli chcą myśleć o udzielaniu kredytów, muszą oferować atrakcyjne stawki na depozytach.

Swego rodzaju ciekawostką w ofercie są lokaty na niestandardowy okres. Kiedyś hitem był Killer Banku Pocztowego (10 proc. na 10 dni), teraz pojawiają się propozycje cztero- (Dominet, Getin Bank, Fortis, Meritum Bank) i siedmiomiesięczne (Alior Bank, Meritum). Zwykle mają one atrakcyjne oprocentowanie na poziomie 6-7 procent rocznie, czyli praktycznie jedne z najwyższych na rynku.

Nie ma jednak co liczyć na powrót wojny depozytowej, którą obserwowaliśmy pod koniec ubiegłego roku. Wówczas klienci mogli dostać i 10 proc. w skali roku. Obecnie najwyższe stawki to 6,5-7 procent. Banki konkurują nie tylko między sobą, ale również z obligacjami oferowanymi przez Skarb Państwa oraz TFI, do których znów zaczęły napływać środki. Na 10-letnich obligacjach w pierwszym roku otrzymamy odsetki w wysokości 7 proc., a niewątpliwą ich przewagą jest to, że mamy gwarancję stałej marży ponad stopę inflacji.

Dla banków dodatkowym argumentem do utrzymywania relatywnie wysokiego oprocentowania depozytów jest, to że wciąż klienci wahają się przed zainwestowaniem w jednostki funduszy. Instytucje myślące o poluzowaniu kredytowej śruby, a nie posiadające wystarczającej ilości kapitału z depozytów, mogą mieć problem jeśli tendencja napływu środków do funduszy inwestycyjnych będzie się utrzymywać (jak w ostatnich dwóch miesiącach). Dlatego nie należy spodziewać się rychłego spadku oprocentowania lokat z obecnych poziomów, mimo że są one znacznie powyżej stawki WIBOR.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: