eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynki finansowe 13.04-17.04.09

Rynki finansowe 13.04-17.04.09

2009-04-17 22:18

Przeczytaj także: Rynek walutowy 13.04-17.04.09

Zagraniczne rynki

EUROPA - w marcu inflacja w strefie euro wyniosła 0,6 proc., czyli o połowę mniej niż miesiąc wcześniej, co doskonale odzwierciedla tendencję obserwowaną na cały świecie. Spadające ceny, choć pozornie mogą wydawać się pozytywną wiadomością dla konsumentów, są w rzeczywistości bardzo poważnym problemem dla firm, którym kurczą się marże i przez to muszą szukać oszczędności np. zwalniając pracowników. Produkcja przemysłowa w strefie euro spadła w marcu o ok. 18 proc. r/r, ale inwestorzy na zachodnich rynkach akcji szósty tydzień z rzędu kupowali papiery wartościowe.

USA - remisowy tydzień na rynku akcji był równie zrównoważony pod względem wiadomości istotnych dla inwestorów. Optymiści kupowali akcje spółek notowanych na Wall Street po tym, jak wyniki kwartalne zaprezentowane przez General Electric, Google oraz banki Goldman Sachs, JP Morgan, Citigroup przewyższyły szacunki analityków. Z drugiej strony nie brakowało chętnych do realizacji zysków, bo np. dane o produkcji przemysłowej czy sprzedaży detalicznej, które w mniejszym stopniu podatne są na zmiany rachunkowości, również zaskoczyły ekonomistów, tyle tylko, że na niekorzyść. Swoją drogą warto z dużym dystansem podchodzić do wszelkich "konsensusów i przeciętnych prognoz" skoro niespodzianką był spadek sprzedaży detalicznej, po tym jak gospodarka USA nieprzerwanie przez 5 miesięcy z rzędu traci po blisko 700 tys. miejsc pracy.

AZJA - kupujący przeważali w minionym tygodniu głównie na parkietach rynków wchodzących, chociaż nie sprzyjały temu dane makroekonomiczne. Wzrost gospodarczy w Chinach był w I kw. 2009 r. najwolniejszy odkąd rozpoczęto publikację takich statystyk w 1992 r., natomiast produkcja przemysłowa w Japonii była w ubiegłym miesiącu aż o 38 proc. niższa niż przed rokiem. Przewodniczący Banku Japonii stwierdził, że banki ograniczyły zdecydowanie linie kredytowe dla firm i póki co nie ma przesłanek by sądzić, że gospodarka minęła już punkt zwrotny recesji. Aby pomóc eksporterom bank centralny Fidżi zdecydował się zdewaluować (czyli obniżyć wartość) własną walutę o 20 proc.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: