eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Polska waluta - duże umocnienie

Polska waluta - duże umocnienie

2009-04-17 18:53

Przeczytaj także: Kurs złotego miał dobry tydzień

Rynek międzynarodowy


W zeszłym tygodniu na międzynarodowym rynku walutowym mogliśmy obserwować konsekwentne spadki eurodolara – kurs EUR/USD zniżkował aż o 3,5 figury z okolic poziomu 1,3400 do 1,3050. Interesujący przy tym jest fakt, że ruch ten miał miejsce w momencie poprawy ogólnego sentymentu inwestycyjnego oraz wzrostów na światowych giełdach, z którymi w ostatnim czasie notowania eurodolara wykazywały silną dodatnią korelację.

Na początku tygodnia główne indeksy wprawdzie zniżkowały na fali realizacji zysków, co istotnie ciągnęło w dół kurs EUR/USD. Gdy jednak inwestorzy giełdowi z powrotem przystąpili do zakupów, co powinno dać impuls wzrostowy dla eurodolara, na rynku nasiliły się oczekiwania na poluźnianie polityki pieniężnej w Eurolandzie. Wzięły one górę nad lepszym sentymentem inwestycyjnym, w efekcie czego EUR/USD przebił wsparcie na poziomie 1,3100.

Poprawa nastrojów związana jest z dobrymi wynikami amerykańskich spółek – w zeszłym tygodniu rozpoczął się bowiem okres publikacji kwartalnych sprawozdań finansowych. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się wyniki największych banków. W ostatnich dniach lepsze od oczekiwań wyniki podał Wells Fargo, Goldman Sachs, JP Morgan oraz Citigroup. Pozytywnie zaskoczyły również raporty Google oraz General Electric. Coraz więcej optymistycznych sygnałów napływa również z samej amerykańskiej gospodarki. W swoich ostatnich przemówieniach B. Obama oraz B. Bernanke zasygnalizowali, iż dynamika spowolnienia gospodarczego w USA zaczyna wyhamowywać. Nieco bardziej pozytywną wymowę miała również ostatnia Beżowa Księga Fed, a dane dotyczące tygodniowej zmiany liczby nowo zarejestrowanych bezrobotnych drugi raz z rzędu wykazały spadek liczby podań o zasiłek. Gorsze od oczekiwań okazały się jednak odczyty dynamiki produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej w marcu.

Produkcja zniżkowała o 1,5% m/m, wolumen sprzedaży skurczył się natomiast o ponad 1% m/m, podczas gdy oczekiwano jego niewielkiego wzrostu na poziomie 0,4%. Inwestorzy jednak w ostatnim czasie zdecydowanie bardziej reagują na lepsze od oczekiwań dane, co świadczy o ich silniejszych optymistycznych oczekiwaniach. Jak już jednak wcześniej wspomniano eurodolar nie zdołał odbić się na fali poprawy nastrojów – przyczynił się do tego dość gołębi komentarz prezesa Europejskiego Banku Centralnego J.C. Tricheta. Powiedział on, iż należy zrobić wszystko aby odbudować i utrzymać zaufanie wśród gospodarstw domowych oraz inwestorów. Rynek odczytał to jako zapowiedź kontynuacji poluźniania polityki pieniężnej w strefie euro. Oczekuje się, że na najbliższym spotkaniu ECB może zdecydować się na cięcie kosztu pieniądza do poziomu 1%. Możliwe również, że na konferencji po posiedzeniu ogłoszone zostaną alternatywne metody poluźniania polityki monetarnej, polegające na skupowaniu z rynku papierów dłużnych. Z instrumentu tego skorzystał do tej pory Fed oraz Bank Anglii, ECB jednak do tej pory ograniczał się jedynie do obniżek stóp procentowych.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: