eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Kurs dolara - gwałtowne osłabienie

Kurs dolara - gwałtowne osłabienie

2009-03-19 12:47

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia


Analiza techniczna


EUR/PLN

Gwałtowne osłabienia dolara oraz kontynuacja wzrostu na giełdach w reakcji na deklarację amerykańskiego banku centralnego będzie wspierać złotego i inne waluty z rynków wschodzących. Jest mało prawdopodobne aby NBP wszedł na podobną ścieżkę, co FED i w związku z tym rynek może umocnić złotego spodziewając się bardziej konserwatywnej polityki polskiego banku centralnego. Złoty powinien umacniać się zwłaszcza do dolara. EBC stoi również na konserwatywnej stronie spektrum banków centralnych (przynajmniej na razie). Problem finansowania deficytów powinien zejść na dalszy plan.Przełamanie linii trendu wzrostowego na EURPLN powinno doprowadzić do większego umocnienia złotego w kierunku 4,20.

EUR/USD

Dolar osłabił się gwałtownie po komunikacie FOMC. Zgodnie z naszymi oczekiwaniami, po trwających od kilku dni powolnych wzrostach pojawił się wysoki korpus na wykresach świecowych. Trend wzrostowy powinien być kontynuowany, gdyż rynek został wyraźnie zaskoczony deklaracją Fedu w sprawie skupu aktywów. Łatwość z jaką został pokonany opór przy 1,3335 świadczy o całkowitej dominacji popytu. Zakres odreagowania na EURUSD po wczorajszym wzroście powinien być bardzo płytki. Kolejnym celem wzrostów będzie strefa oporu przy 1,3850-1,39, gdzie znajduje się 61,8% zniesienie spadków oraz 200 dniowa średnia krocząca. Dane makroekonomiczne powinny zejść na dalszy plan wobec implikacji posunięć Rezerwy Federalnej dla wartości dolara.

AUD/USD

Na dolarze australijskim od kilku miesięcy trwa szeroka konsolidacja w przedziale 0,62-0,72. Silne osłabienia dolara amerykańskiego i towarzysząca mu poprawa notowań surowców będzie sprzyjać umocnieniu australijskiego dolara. Australijska gospodarka jest mocno uzależniona od eksportu surowców - wzrost ich notowań działa pozytywnie na walutę. Zachowanie AUDa będzie również uzależnione od dalszych posunięć australijskiego banku centralnego. Celem wzrostów na parze AUDUSD będzie w krótkim terminie 0,70, a w dłuższej perspektywie możliwy jest ruch w kierunku 200 dniowej średniej kroczącej (w pobliżu 0,76).

USD/NOK

NOK jest kolejną "konserwatywną" walutą, która będzie mocno zyskiwać w relacji do dolara. Wartość korony norweskiej jest pośrednio podparta ropą naftową - "czarnym złotem". Ponadto Norwegia prowadzi konserwatywną politykę fiskalną i rozsądnie inwestuje nadwyżki pozyskane ze sprzedaży ropy. Z punktu widzenia analizy technicznej USDNOK wybija się z trwającej od kilku miesięcy szerokiej konsolidacji. Sugerujemy sprzedaż dolarów do norweskiej korony na korektach wzrostowych. Długoterminowym celem trendu spadkowego mogą być nawet minima z 2008 roku przy 5 koronach za dolara.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2

oprac. : W. Smoleński, A. Jacewicz / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: