eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Obligacje USA: bańka spekulacyjna pęknie?

Obligacje USA: bańka spekulacyjna pęknie?

2009-02-27 12:34

Przeczytaj także: Obligacje USA: rośnie bańka spekulacyjna


- Dyskutowałbym o tym, czy przebicie „bańki spekulacyjnej” na papierach rządu USA byłoby kolejną odsłoną kryzysu - mówi z kolei Grzegorz Pułkotycki. - Jeżeli odwrót od tych papierów byłby podyktowany przeniesieniem kapitału w kierunku alternatywnych inwestycji czy realnej gospodarki, to takiego zagrożenia nie ma, gdyż nastąpiłby naturalny proces dostosowujący rentowności do oczekiwań odradzającej się gospodarki - dodaje ekspert DM BZ WBK. Gdyby jednak wzrost rentowności obligacji wynikał ze wzrostu premii za ryzyko pożyczania amerykańskiemu rządowi, to konsekwencje byłyby wówczas niewyobrażalne, zauważają eksperci.

Co można zrobić?

Jak mówi Jan Mazurek, historia pokazuje, iż bańki spekulacyjne, na czymkolwiek byłyby utworzone, pękają zawsze z dużym hukiem. Inwestorzy wycofują się wówczas z inwestycji w panice, nie zważając na racjonalne argumenty.

- Najlepszą drogą ograniczenia ryzyka potencjalnie dużych strat jest racjonalna ocena makroekonomicznych czynników determinujących dalsze zachowanie się tego rynku. Jeżeli stopy procentowe są na historycznie niskich poziomach to nie ma przesłanek determinujących dalsze wzrosty na tym rynku - zauważa Grzegorz Pułkotycki, analityk DM BZ WBK.

- Nadzieją na rozładowanie obecnego problemu na amerykańskich obligacjach są zapowiedzi wykupu części obligacji przez rząd Stanów Zjednoczonych, co ma na celu konwersję długu z długoterminowego na średnio- i krótkoterminowy. To zmniejszyłoby ryzyko rynku obligacji amerykańskich - podsumowuje Jan Mazurek z Investors TFI.

Wszystko rozstrzygnie się w przeciągu kilku miesięcy, a czynnikiem determinującym będzie kwestia zaufania do działań ekipy Baracka Obamy. Jeśli inwestorzy zachowają spokój i nie ulegną zbiorowej panice, napięcie może się rozładować, a sytuacja na amerykańskim rynku obligacji rządowych unormować. Jeśli jednak spełni się czarny scenariusz, możemy mieć do czynienia z pogłębieniem kryzysu na niespotykaną dotąd skalę - podsumowuje portal Inwestycje.pl.

Czy skutki mogą dotknąć Polskę?

Grzegorz Pułkotycki z Domu Maklerskiego BZ WBK mówi: "Nie czas i miejsce na próby obalania dogmatu stwierdzającego, że USA nie może zbankrutować, więc nie rozpatruję tu scenariusza, że ceny amerykańskich obligacji spadają wskutek niewypłacalności emitenta. Ewentualne przesunięcia kapitału z amerykańskiego rynku obligacji, wynikające z procesów dostosowawczych, mogłoby mieć pozytywne skutki, poprzez odmrożenie innych rynków kredytowych, szczególnie obligacji korporacyjnych, co miałoby pozytywny wpływ na perspektywy wzrostu gospodarczego. Również pozytywnie oddziaływałoby to na spready pomiędzy polskimi obligacjami, a obligacjami krajów rozwiniętych, co obniżyłoby koszty finansowania zadłużenia."

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: