eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynki finansowe 05-09.01.09

Rynki finansowe 05-09.01.09

2009-01-09 17:56

Przeczytaj także: USA: spada sprzedaż nawet w Wal-Mart

RYNKI OBLIGACJI I STÓP PROCENTOWYCH


Polski rynek

Początkowo rynek obligacji spisywał się bardzo dobrze,
a nasze papiery zgodnie z prognozami zyskiwały na wartości. Pomógł w tym udany przetarg obligacji w środę. Ale od czwartku rynek zaczął się psuć w zasadzie bez wyraźnych powodów. Można uznać, że zmiana w podejściu do ryzyka na globalnych rynkach, która uwidoczniła się w końcówce tygodnia zaszkodziła naszym papierom.

Na koniec tygodnia rentowność obligacji dwuletnich wyniosła 5,27 proc., czyli o 13 pkt mniej niż trzy tygodnie temu, kiedy ostatni raz przygotowaliśmy raport tygodniowy. Rentowność papierów 10-letnich wyniosła 5,29 proc. (spadek o 27 pkt przez ostatnie trzy tygodnie).

Trzymiesięczna stopa WIBOR, która jest podstawą naliczania oprocentowania większości złotowych kredytów hipotecznych spadła aż 69 punktów do 5,76 proc. Rynek pieniężny zdyskontował w ten sposób ostatnią obniżkę stóp procentowych dokonaną przez RPP (przed świętami Rada obniżyła stopy o 75 pkt bazowych)

Zagraniczne rynki

Amerykańskie obligacje przestały drożeć, a w piątek ich ceny zaczęły się nawet osuwać. Inwestorzy zmienili nieco optykę rynku. Teraz nie uważają już, że każde złe dane makro przybliżają obniżkę stóp procentowych (bo ta nie jest już możliwa), a zamiast tego obawiają się większych potrzeb budżetowych. Dotyczy to zwłaszcza rynku pracy - im większa liczba bezrobotnych tym większy koszt zasiłków dla nich. Na koniec tygodnia rentowność obligacji dwuletnich wyniosła 0,82 proc. - o 11 pkt więcej niż trzy tygodnie temu. Rentowność 10-latek wyniosła 2,48 proc. - o 35 pkt więcej niż w piątek przed trzema tygodniami.

Z kolei w Europie nadal oczekiwane są obniżki stóp w ECB (jest jeszcze na nie miejsce), co umacnia obligacje, zwłaszcza po słabych danych makro z Niemiec. Na koniec tygodnia dwuletnie obligacje niemieckiego rządu miały rentowność na poziomie 1,55 proc. (trzy tygodnie temu 1,86 proc.), a 10-letnich 3,10 proc. (19 grudnia było to 2,97 proc.).

RYNKI AKCJI


Polski rynek

Miłe złego początki. Dwie pierwsze sesje nowego roku na GPW przyniosły wzrost cen akcji. Częściowo było to odreagowanie spadków z końcówki roku, częściowo chęć nadrobienia dystansu wobec rynków zachodnich, które w odróżnieniu od naszej giełdy pracowały już 2 stycznia. W tym czasie aktywność inwestorów mierzona skalą transakcji wyraźnie wzrosła względem sesji z okresu świątecznego.

W środę przyszedł czas na realizację zysków, a seria słabych danych makroekonomicznych ze świata przedłużyła wyprzedaż aż do piątku. W rezultacie w skali tygodnia WIG20 co prawda zyskał 1,5 proc., ale zarazem zakończył go na najniższym poziomie z tych pięciu dni. WIG zyskał w pierwszym tygodniu 2009 r. 1,7 proc., a lepiej spisały się spółki średnie. mWIG wzrósł bowiem o 2,6 proc., podczas gdy sWIG tylko o 1,0 proc. Obroty na całym rynku akcji przekroczyły 5,1 mld PLN.

poprzednia  

1 2 3 ... 5

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: