eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Kursy walut rynków wschodzących pod presją

Kursy walut rynków wschodzących pod presją

2008-10-21 13:04

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia


Analiza techniczna


EUR/PLN
Trend wzrostowy na EURPLN utrzymuje się, a rynek kolejny raz próbuje przebić się przez psychologiczny opór przy 3,60. Ukształtowała się formacja trójkąta / chorągiewki - wybicie górą z tej formacji może oznaczać kolejne przyśpieszenie trendu. Powrót poniżej 3,50 zaneguje formację i zwiększy prawdopodobieństwo na głębszą korektę spadkową. Dzisiejsze dane o inflacji bazowej nie powinny istotnie zmienić obrazu rynku. USDPLN ustanowił kolejne maksimum trendu powyżej 2,70. Notowania dolara nadal stanowią dobry barometr sentymentu na rynku. Umacniający się dolar osłabia złotego.

EUR/USD

Trend spadkowy na eurodolarze powoli nabiera tempa. Wybicie z konsolidacji zostało potwierdzone ustanowieniem nowego minimum trendu. Brak testu połowy zakresu konsolidacji (w pobliżu 1,36) jest również sygnałem sprzedaży. Obecnie kurs EURUSD znajduje się w ważnej długoterminowej strefie wsparcia 1,32-1,33, gdzie zbiegają się dwa zniesienia fibo (61,8% fali wzrostowej 2005-2008 - 38,2% wzrostów 2002-2008). Kolejny splot zniesień znajduje się w przedziale 1,23-1,26.

GBP/USD

Zgodnie z naszymi oczekiwaniami funt powrócił do strefy wsparcia przy 1,71-1,72. W oczekiwaniu na słabsze dane o sprzedaży detalicznej (czwartek) GBPUSD powinien pozostać pod presją sprzedających. Celem ruchu będzie minimum trendu w pobliżu 1,68. Jutro publikowane będą notatki z posiedzenia Banku Anglii, które nie powinny zmienić obrazu technicznego rynku. Funt i euro "wymieniają się" słabością do dolara - funt jest w tej chwili relatywnie mocniejszy, natomiast na EURUSD ustanowione zostało nowe minimum trendu.

USD/JPY

Poprawa nastrojów na giełdach nie przełożyła się w znaczący sposób na wzrost pary USDJPY. Jen nadal korzysta z kryzysowej atmosfery mimo pierwszych sygnałów poprawy sytuacji. Szczególnie słabo w stosunku do jena zachowują się pary jenowe. Najbliższymy oporem pozostaje strefa 103-103,5 w pobliżu linii szyi formacji głowy z ramionami. Ponowne przełamanie poziomu 99 powinno zaowocować głębszym spadkiem i ustanowieniem nowego minimum trendu. Dopiero trwalsza poprawa sentymentu na rynkach przełoży się na osłabienie jena.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2

oprac. : Wojciech Smoleński / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, kursy walut, złoty, dolar, euro, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: