eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Polska waluta straciła mocno na wartości

Polska waluta straciła mocno na wartości

2008-10-10 22:40

Przeczytaj także: Polska waluta osłabiona

Rynek międzynarodowy


Na światowym rynku w minionym tygodniu panowała bardzo duża nerwowość. Kolejno podejmowane działania rządów i banków centralnych największych gospodarek świata nie były w stanie uspokoić inwestorów. W panice wycofywali oni swe środki z ryzykownych aktywów. Na rynku kapitałowym dokonała się nienotowana od dawna wyprzedaż akcji. Ograniczano transakcje oparte o carry trade, dzięki czemu znacznie umocnił się japoński jen.

Na przestrzeni pięciu ostatnich dni kurs USD/JPY zszedł z poziomu 105,00 w pobliże 99,00. Jeszcze silniej jen zyskał na wartości względem dolara australijskiego. Kurs AUD/JPY odnotował w ostatnim tygodniu o niemal 20% spadek osiągając nienotowany od 2002 roku poziom 65,00. Oprócz wzrostu awersji do ryzyka, na tak silną zniżkę kursu tej pary walutowej wpłynęły decyzja Banku Australii, który obniżył stopy procentowe aż o 100 pb, podczas gdy prognozy zakładały cięcie o maksymalnie 50 pb.

Wspomniana wyżej obniżka kosztu pieniądza dała początek serii. Interwencji tego typu, choć o mniejszej skali dokonały w ostatnich dniach największe banki centralne. Najważniejsze z nich, czyli Europejski Bank Centralny oraz Fed obcięły stopy o 50 pb. Działania te miały na celu m.in. poprawę płynności na rynku finansowym. Cel ten jednak nie został osiągnięty. Banki komercyjne w dalszym ciągu niechętnie udzielają sobie pożyczek.

Wobec dużej nerwowości jaka panuje na rynku zaskakująco stabilnie zachowują się notowania wartości euro względem dolara. Kurs EUR/USD w ostatnich dniach przez większość czasu poruszał się w przedziale 1,3500-1,3800. Interwencja banków centralnych nie miała na niego zbyt dużego wpływu, gdyż tak jak to zostało wspomniane, skala obniżek stóp zarówno w strefie euro jak i w Stanach Zjednoczonych była taka sama. Obecnie zdecydowanie więcej miejsca do ewentualnych kolejnych cięć kosztu pieniądza ma Euroland. Główna stopa procentowe znajduje się tam na poziomie 3,75%, natomiast w USA wynosi ona zaledwie 1,5%. Z tego względu kolejne interwencje w strefie euro będą już prawdopodobnie bardziej zdecydowane niż w USA.

Zagrożenie ze strony inflacji, której utrzymanie w ryzach jest głównym celem jaki stawia sobie ECB, w ostatnim czasie znacząco zmalało – jeden z przedstawicieli tego banku stwierdził nawet, że wskaźnik cen konsumentów (HICP) w przyszłym roku w Eurolandzie może powrócić do celu, ustalonego w pobliżu poziomu 2%. Dzięki temu ECB będzie mógł sobie pozwolić na wspieranie obniżkami stóp gospodarki, która stoi u progu recesji. Interwencje te w dłuższej perspektywie mogą doprowadzić do dalszego spadku kursu EUR/USD. Dopóki jednak na rynek nie napłyną zdecydowane sygnały, chociażby w postaci wspomnianych obniżek stóp w strefie euro, notowania wartości europejskiej waluty względem dolara będą prawdopodobnie pozostawać w szerokiej konsolidacji.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2

Rynki finansowe 06-10.10.08

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: