eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Spór z Eureko: Lehman Bros. fałszywym doradcą?

Spór z Eureko: Lehman Bros. fałszywym doradcą?

2008-10-06 14:02

Przeczytaj także: Negocjacje z Eureko zakończone


Dlatego w dniu 17 września 2008 r. Eureko poinformowało publicznie o skali swojego bezpośredniego zaangażowania w upadłym banku inwestycyjnym Lehman Brothers. Z informacji przekazanych przez holenderską spółkę wynika, że Eureko posiadało obligacje Lehman Brothers o wartości 100 mln dolarów. Dodatkowo Eureko było jednym z akcjonariuszy Lehman Brothers - na dzień 12 września 2008 roku Eureko oraz podmioty zależne posiadały 35 tys. akcji tego banku. Jednak nie tylko Eureko poniosło straty, które zostały upublicznione. Straty wykazali również główni akcjonariusze Eureko, w tym holenderska Achmea i portugalska Grupa BCP. Zatem akcjonariusze Eureko i samo Eureko było zaangażowane finansowo w amerykański bank inwestycyjny Lehmann Brothers. W wyniku skomplikowanej struktury zależności między spółkami w ramach grupy Eureko trudno jest jednak ustalić ostateczną wielkość tego zaangażowania w Lehmann Brothers.

Niezależnie od wielkości zaangażowania Eureko w Lehman Brothers portal Bankier.pl stwierdza, że mógł w tym przypadku wystąpić istotny konflikt interesów. Ministerstwo Skarbu wybrało podmiot do reprezentowania swoich interesów w sporze z Eureko, którego współwłaścicielem była druga strona sporu – holenderska spółka Eureko. Oznacza to, że wybór resortu skarbu prowadził do bezpośredniego konfliktu interesów wewnątrz banku Lehman Brothers - czy chronić interesy swojego klienta – Polskę – czy też swojego akcjonariusza i kredytodawcę - Eureko. Zdaniem analityków może to obecnie rodzić zastrzeżenia co do rzetelności przygotowanego rozwiązania przez Lehman Brothers dla Ministerstwa Skarbu. Warto zauważyć, że w wyniku wyboru tego banku polscy podatnicy finansowali pośrednio działalność Eureko, który się równocześnie pozwał Polskę.

Bankier.pl zauważa, że w Polsce nie jest to pierwszy taki przypadek. W przeszłości stawiano zarzuty Markowi Belce, który był swego czasu członkiem komitetu doradczego holenderskiego banku ABN Amro. Bank ten doradzał Ministrowi Skarbu przy prywatyzacji PZU w 1999 r. W tym samym czasie Marek Belka był również członkiem Rady Nadzorczej Banku Millennium (wtedy BIG Bank Gdański), który wspólnie z Eureko nabył 30% akcji PZU od skarbu państwa. Według oświadczeń Marka Belki w ABN Amro nie zajmował się on prywatyzacją PZU i nic o niej nie wiedział. Natomiast były prezes PZU Życie Grzegorz Wieczerzak twierdził, że ABN Amro w tym samym czasie planowało kupić udziały w holenderskiej grupie ubezpieczeniowej Achmea, która jest współwłaścicielem Eureko. Jeżeli byłaby to prawda to ABN Amro miało związać się kapitałowo z Eureko, a równocześnie doradzało ministrowi skarbu i ustalało ceny akcji PZU, co oznaczałoby klasyczny konflikt interesów, ponieważ doradca – ABN Amro - mógł być żywo zainteresowany zwycięstwem Eureko. Jednakże nigdy nie udało się tego wątku rozwiązać i ustalić, czy rzeczywiście występował w tym okresie konflikt interesów związanych z ABN Amro.

Dziś natomiast wiadomo, że możliwość konfliktu istniała w przypadku Lehman Brothers, z uwagi na kapitałowe zaangażowanie Eureko w ten podmiot. Nie znamy jeszcze możliwych jego następstw. Niestety, ale również na szczęście konflikt ten został ujawniony dopiero teraz - podsumowuje Bankier.pl.

poprzednia  

1 2

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Leasing w jenach?

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: