eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Rynek nieruchomości w Polsce - sierpień 2008

Rynek nieruchomości w Polsce - sierpień 2008

2008-09-26 13:11

Przeczytaj także: Rynek nieruchomości w Polsce - lipiec 2008


Uzyskane rabaty idą na opłaty

Dla większości klientów poszukujących mieszkań podstawowym kryterium, wg którego prowadzą poszukiwania jest nie cena za m2 ale cena całkowita lokalu uwzględniająca także dodatkowe opłaty - prowizję dla pośrednika, podatek od czynności cywilno-prawnych, taksę notarialną, wpis do księgi wieczystej, itd. Dodatkowe opłaty podwyższają koszty zakupu ok. 6-7% ceny podstawowej mieszkania. Taka różnica niejednokrotnie przekreśla szansę na zakup własnego M, zwłaszcza gdy kupujący, który szuka taniego mieszkania, balansuje na granicy zdolności kredytowej. Jak wynika z analizy serwisu Oferty.net pośród wystawionych w sierpniu ofert sprzedaży mieszkań w Warszawie mniej niż co setne oferowane było za cenę do 200 000 PLN włącznie. Znajdując taką ofertę potencjalny nabywca musi liczyć się z wydatkiem ok. 13 000 PLN na dodatkowe opłaty. O ile w przypadku dużego i drogiego mieszkania mógłby wytargować od sprzedającego upust tego rzędu o tyle przy mieszkaniach małych, relatywnie tanich i cieszących się zainteresowaniem poszukujących o taką obniżkę jest trudniej. Im mniejsze i im tańsze mieszkanie (licząc za całość) tym możliwość negocjacji ceny jest mniejsza.

W lepszej sytuacji są osoby poszukujące w Warszawie mieszkania w przedziale cenowym od 200 do 300 tys. PLN. Oferty w takich cenach stanowiły ponad 10% sierpniowej podaży. Jednak także w przypadku ofert z tego segmentu negocjowanie cen nie należy do łatwych. Kawalerki i małe mieszkania 2-pokojowe, które można znaleźć w tej cenie cieszą się dużym zainteresowaniem klientów. Obniżka rzędu 5% czyli do 15 000 PLN, nie wystarczy na pokrycie dodatkowych opłat, które mogą wynieść ok. 18 000 PLN.

Możliwy do uzyskania przez kupującego upust cenowy zrównuje się kwotą opłat dodatkowych dopiero w przypadku zakupu mieszkań droższych, pow. 300 tys. PLN. Obniżka ceny ofertowej o 20 000 PLN pozwala na opłacenie prowizji dla agencji, podatku i pozostałych opłat wówczas, gdy cena transakcyjna mieszkania nie przekracza 340 000 PLN.

Zdaniem Marcina Drogomireckiego z Oferty.net największe obniżki w wymiarze kwotowym zdarzają się przy transakcjach kupna-sprzedaży mieszkań i apartamentów o wysokich cenach za m2 oraz mieszkań o dużych powierzchniach, w tym także w blokach z wielkiej płyty. W zależności od standardu lokalu oraz umiejętności negocjacyjnych kupującego różnica między ceną ofertową a transakcyjną może przekroczyć nawet 10%, co daje oszczędność nawet 40 tys. PLN i więcej. O ile kwoty tej nie pochłonie ewentualny remont, o tyle z powodzeniem pokryje ona dodatkowe koszty związane z zakupem mieszkania.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: