eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynek walutowy czeka na dane o inflacji

Rynek walutowy czeka na dane o inflacji

2008-07-22 12:10

Podczas dzisiejszej sesji wpływ na notowania złotego może mieć publikacja danych na temat inflacji bazowej w czerwcu. Zostaną one przedstawione o godz. 14.00.

Przeczytaj także: Rynek walutowy - niska zmienność

RYNEK KRAJOWY


Do tego czasu nie przewiduje się większej zmienności na parze EUR/PLN. Według prognoz analityków wskaźnik ten, w minionym miesiącu w stosunku do wyniku majowego odnotował niewielki wzrost. W ubiegłym tygodniu członkowie RPP sugerowali, iż polityka stóp procentowym w dużej mierze będzie uzależniona właśnie od wartości tego wskaźnika. Wynik wyższy od oczekiwań zwiększy prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych, co może przyczynić się do dalszej aprecjacji polskiej waluty. Jeżeli inflacja bazowa przewyższy prognozy, kurs EUR/PLN będzie prawdopodobnie dalej spadać. Zniżkę tę będzie ograniczać istotny obszar wsparcia 3,20-3,21. Z kolei, jeżeli wskaźnik okaże się niższy od oczekiwań, to możemy mieć do czynienia z odreagowaniem w kierunku 3,24.

Kurs USD/PLN będzie analogicznie uzależniony od publikowanych danych. Dodatkowo wpływ na amerykańską walutę ponownie będą mieć wyniki kwartalne spółek z USA. Niemniej kurs tej pary powinien poruszać się w kanale 2,01- 2,04. O godz. 9.45 wartość dolara wyrażana w złotych kształtowała się na poziomie 2,0230.

Kurs CHF/PLN w dalszym ciągu znajduje się poniżej poziomu 1,99. Próby odreagowania ostatniej zniżki kursu tej pary walutowej będzie prawdopodobnie powstrzymywała psychologiczna bariera 2,00. Niemniej para ta nadal znajduje się w trendzie spadkowym, zarówno krótko- jak i -średnioterminowym.

RYNEK MIĘDZYNARODOWY


W pierwszych godzinach wczorajszej sesji europejskiej, kurs EUR/USD podjął próbę wybicia górą z dotychczasowego przedziału wahań 1,5800-1,5900. Próba ta zakończyła się niepowodzeniem, m.in. ze względu na publikację wyników kwartalnych jednego z największych amerykańskich banków Bank of America, które okazały się lepsze od oczekiwań. Jednak tylko chwilowo zdołały one poprawić sentyment wokół dolara. Od początku sesji w Stanach Zjednoczonych obserwowaliśmy odwrót inwestorów od tej waluty. Sprawił on, że ostatecznie kurs EUR/USD zdołał pokonać barierę 1,5900.

Impuls do przeceny dolara dały słabsze od prognoz wyniki największego wystawcy kart kredytowych w USA, American Express. Zysk tej spółki w II kw. spadł o 37%. Inwestorzy spadek ten odebrali, jako świadectwo pogorszenia sytuacji wśród amerykańskich konsumentów, którzy na skutek spadku zasobności mniej chętnie posługiwali się kartami kredytowymi. Po publikacji wspomnianego raportu kwartalnego, kurs EUR/USD odnotował wzrost w okolice 1,5930. W pobliżu tego poziomu kształtował się również na początku dzisiejszej sesji. W kolejnych godzinach może on naszym zdaniem zbliżyć się do swych historycznych szczytów.

Ewentualny wzrost kursu EUR/USD może osłabić kolejna porcja wyników największych podmiotów z amerykańskiego sektora finansowego. Przed dzisiejszą sesją w USA raport kwartalny przedstawi m.in. czwarty pod względem wartości aktywów bank w Stanach Zjednoczonych – Wachovia. Dotychczas większość amerykańskich spółek finansowych przedstawiało wyniki lepsze od prognoz. W poprzednich tygodniach z rynku finansowego napływały kiepskie informacje, wobec czego oczekiwania odnośnie wyników podmiotów z tego sektora uległy znacznemu obniżeniu. Dzięki temu w obecnej sytuacji łatwiej jest o pozytywne zaskoczenie. Trudno oczekiwać jednak, by lepsze od prognoz wyniki Wachovii dały sygnał do trwałego spadku kursu EUR/USD. Para ta wciąż ma duży potencjał do wzrostów i potrzebny jest naprawdę silny impuls, by ten stan rzeczy zmienić.

Istotne dla rynku walutowego może okazać się kolejne wystąpienie Sekretarza Skarbu USA, H. Paulsona. Zostało ono zaplanowane na godz. 14.10. W przemówieniu swym będzie on poruszał tematy gospodarcze. Jego ostatnie słowa na temat tego, że gospodarka Stanów Zjednoczonych będzie potrzebować „miesięcy”, by powrócić do właściwego tempa rozwoju, przyczyniły się do chwilowego osłabienia dolara. Jeśli dziś wypowie się on w podobnym tonie, kurs EUR/USD może zbliżyć się do poziomu historycznych szczytów.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: