eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Inwestorzy zaniepokojeni przez banki centralne

Inwestorzy zaniepokojeni przez banki centralne

2008-06-26 11:54

Nie doszło do przełomu na rynkach finansowych po wczorajszej decyzji Rezerwy Federalnej w sprawie stóp procentowych. Raczej też nikt się go nie spodziewał.

Przeczytaj także: Silny trend malejący mWIG40 i sWIG80

Stopy pozostały bez zmian, a przy tym wyrażono zaniepokojenie inflacją i otworzono furtkę do podwyżki stóp. Można było odnieść wrażenie, że tym razem decyzja o kosztach pieniądza nie jest wyczekiwana z taką uwagą, jak bywało to w przeszłości, kiedy na giełdach przez kilka dni przed jej podjęciem niewiele się działo. Trudno ocenić czy brak podwyżki stóp to dobra wiadomość dla inwestorów – na pewno nie przesądza ona o tym, że zaostrzenia polityki nie będzie. To zaś zapewne utrzyma stan napięcia i obaw o przyszłość. Widać, że banki centralne zdają sobie sprawę z trudnego położenia, w jakim się znalazły. Wysoka inflacja zwiększa ryzyko podniesienia się oczekiwań inflacyjnych. Zresztą one już stopniowo rosną. To skłania do działania, bo przy wyższych oczekiwaniach inflacyjnych trudniej zwalczać inflację. Z drugiej strony wyraźne kłopoty gospodarek na świecie skłaniają do powstrzymywania się z decyzjami. Ta diagnoza była i jest aktualna i zapewne jeszcze przez jakiś czas inwestorzy będą brali ją pod uwagę przy podejmowaniu decyzji. Te dylematy dobrze widoczne były w wypowiedziach szefa Europejskiego Banku Centralnego. Wczoraj uspokajał, że nigdy nie mówił o serii podwyżek stóp procentowych, ale wskazał na zasadność ich podniesienia w pewnym stopniu. Pojawia się też wątpliwość, jak inwestorzy będą odczytywać brak podwyżek kosztów pieniądza – mogą się z tego cieszyć, ale również mogą traktować to jako dodatkowy czynnik ryzyka, zwiększający zagrożenia inflacyjne w przyszłości.

Reakcja rynków w Ameryce na wieczorną decyzję Rezerwy Federalnej była umiarkowanie pozytywna, ale trudno ocenić, w jakim stopniu wynikało to z samej decyzji, a w jakim ze spadku cen ropy naftowej, po raporcie o jej zapasach. Tak, czy inaczej niewielki w sumie wzrost w najmniejszym stopniu nie zmienia oceny perspektyw giełdy w USA. S&P 500 zmierza do styczniowego dołka. To ważna bariera, co pokazuje zachowanie europejskich parkietów. DJ Stoxx 600 właśnie odbił się od niej. Teraz będziemy obserwować, jak to odreagowanie będzie silne. Warto w tym miejscu przypomnieć, że w trendach zniżkowych bardziej od wsparć przywiązujemy wagę do oporów. Jednocześnie siła i jakość odbicia od wsparcia wiele mówi o kondycji rynku – gdy wygląda słabo można oczekiwać przełamania wsparcia w niedługim czasie.

W cieniu decyzji Rezerwy Federalnej były podawane wczoraj dane. Nie przyciągały takiej uwagi także ze względu na zgodność z prognozami. Nie odbiegała od nich sprzedaż domów na rynku pierwotnym w USA, zbliżone do nich były dane o zamówieniach na dobra trwałego użytku. W naszym przypadku nie zaskoczyła Rada Polityki Pieniężnej, choć przesłanie, jakie pozostało po posiedzeniu – głównie w związku z niekorzystną projekcją inflacyjną – nie było optymistyczne. Wcale nie jest wykluczone, że konieczne będzie dalsze zaostrzenie kursu w polityce monetarnej. Wskazała na to także reakcja obligacji, których rentowność poszła w górę.

 

1 2

następna

oprac. : Katarzyna Siwek / expander expander

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: