eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Giełda: sygnały kupna utrzymują się

Giełda: sygnały kupna utrzymują się

2008-05-07 11:46

Rozstrzygnięcia na amerykańskim rynku nie pozostawiają złudzeń, iż przed nami kolejne dni wzrostów. WIG20 już dziś powinien rozprawić się z oporem, jaki opisujemy już od dłuższego czasu, a który wyznacza górne ograniczenie trójkąta (poziom 3020 punktów).

Przeczytaj także: GPW: notowania silnie wzrosły

Otworzyłoby to drogę do dalszego ruchu wzrostowego, który może zostać zatrzymany na poziomie linii trendu spadkowego na wysokości 3150 punktów. Scenariusz ten potwierdzają wskaźniki analizy technicznej. Dzienny MACD przebił przedwczoraj linię sygnalną i zbliża się ku poziomowi równowagi. Podobnie Stochastic, pozostający obecnie w obszarze neutralnym, silnie pnie się w kierunku wykupienia. Wszystko to dzieje się pod presją sygnału kupna ze strony tygodniowego MACD, który już czwarty tydzień przebywa ponad linią sygnalną.

Ceny ropy wzrosły do rekordowego poziomu ponad 121 USD za baryłkę w Nowym Jorku. Powodem wzrostów cen są obawy o ciągłość dostaw surowca z Nigerii oraz Iranu, jak również wciąż rosnący popyt na ropę ze strony USA. Wtorkowe notowania nie przyniosły zaskakujących zmian w obrazie krajowego rynku akcji. Rynek nadal z niedowierzaniem przyjmuje dość silne sygnały umacniania się byków na amerykańskim rynku. Ich dominację na tamtejszym rynku potwierdzają ostatnie notowania, gdzie Dow Jones Industrial we wtorek na zamknięciu wzrósł o 0,40 proc., do 13.020,83 pkt. Nasdaq Comp. zyskał 0,78 proc. i wyniósł 2.483,31 pkt. S&P 500 wzrósł o 0,77 proc., do 1.418,26 pkt. Tym samym indeksy potwierdziły krótkoterminowe sygnały kupna wygenerowane już wcześniej oraz znaczenie poziomów wsparcia (1400 punktów dla SP500 oraz 2450 punktów dla Nasdaq).

W tej sytuacji krótkoterminowo korzystny obraz techniczny rynków oraz ich wyprzedanie, a także silny sentyment do akcji wyrażany w ignorowaniu werbalnych ostrzeżeń polityków o wciąż niepewnej i nieokreślonej sytuacji w zakresie skali załamania na rynku nieruchomości, można uznać za sygnał, iż najbliższe sesje będą się odbywać pod znakiem wzrostów.

Najważniejsze wydarzenia z dnia 06 maja 2008 r.:

  • Kurs akcji Cyfrowego Polsatu wzrósł na otwarciu sesji w debiucie o 7,2 proc. do 13,47 zł. Wcześniej, w ofercie publicznej, cena papierów została ustalona na 12,5 zł.
  • Szef Fed Ben S. Bernanke zaapelował do amerykańskiego rządu i instytucji kredytowych, aby jeszcze bardziej zaangażowały się w pomoc na amerykańskim rynku hipotecznym. Podczas wykładu w Nowym Jorku, w Columbia Business School, Bernanke ponownie zaapelował też do kredytodawców, aby darowali część zadłużenia niektórym właścicielom zagrożonych zajęciem nieruchomości.
  • Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług strefy euro, przygotowywany przez NTC Research na zlecenie Reutersa, wyniósł w kwietniu do 52,0 pkt wobec 51,6 pkt marcu - podały we wtorek źródła rynkowe w ostatecznych wyliczeniach. Ekonomiści spodziewali się wskaźnika na poziomie 51,9 pkt. Wartość indeksu PMI powyżej 50 punktów oznacza rozwój w sektorze usług.
  • Ceny produkcji sprzedanej przemysłu (PPI) w strefie euro wzrosły o 0,7 proc. w marcu, licząc miesiąc do miesiąca, a rok do roku wzrosły o 5,7 proc. - podał we wtorek w komunikacie europejski urząd statystyczny Eurostat. Analitycy spodziewali się wzrostu o 0,7 proc. m/m, a r/r o 5,6 proc. W 27-krajach UE ceny produkcji sprzedanej przemysłu wzrosły o 0,6 proc. w marcu m/m, a r/r wzrosły o 6,7 proc. - podał Eurostat.
  • Tylko bardzo dramatyczne spowolnienie w gospodarce USA uzasadniałoby konieczność dalszych obniżek stóp procentowych - stwierdził przedstawiciel amerykańskiej Rezerwy Federalnej Richard Fisher. Z kolei Europejski Bank Centralny tylko jeden raz obniży w tym roku stopy procentowe - oceniają ekonomiści Moody's Economy.com. Spodziewamy się we wrześniu pierwszej obniżki głównej stopy procentowej o 25 pkt bazowych do 3,75 proc. i benchmark pozostanie na tym poziomie do końca roku - powiedziała Katrin Robeck, ekonomistka Moody's Economy.com w Londynie.
  • Komisja Europejska (KE) upomniała we wtorek Polskę za nieprzestrzeganie unijnych regulacji dotyczących przejrzystości informacji o spółkach notowanych na giełdzie. Chodzi o dyrektywę z 2004 roku, która wymaga od emitentów papierów wartościowych w Unii Europejskiej zapewnienia odpowiedniej przejrzystości dla inwestorów. Nakazuje ona m.in. regularne publikowanie określonych informacji, takich jak sprawozdania finansowe albo dane na temat większościowego udziału w prawach głosu. Zgodnie z dyrektywą, informacje te mają być ujawniane "okresowo i na bieżąco" na terytorium UE. Chodzi nie tylko o równe traktowanie akcjonariuszy, ale też przeciwdziałanie nadużyciom na giełdzie.

Dziś na rynkach

  • NBP - Publikacja danych dot. stanu oficjalnych aktywów rezerwowych za kwiecień br.
  • NBP - Publikacja danych dot. pieniądza rezerwowego i czynników jego kreacji za kwiecień br.
  • USA - (14.30) Publikacja wstępnych danych dot. produktywności za I kw. br. (Briefing)
  • USA - (16.30) Publikacja danych dot. stanu zapasów ropy na 03/05 (Briefing)
  • EMU - (11.00) Publikacja danych dot. sprzedaży detalicznej za marzec br. (Eurostat)
  • UK - (10.30) Publikacja danych dot. dynamiki produkcji przemysłowej za marzec br. (ONS)

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

oprac. : Katarzyna Siwek / expander expander

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: