eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Wzrosty na GPW

Wzrosty na GPW

2008-01-18 17:13

Dzisiejsze notowania indeksy rozpoczęły poniżej wczorajszego zamknięcia. Nastrojom na GPW nie pomogły nawet poranne wzrosty na azjatyckich giełdach, gracze mieli w pamięci wczorajszą mocną przecenę na Wall Street.

Przeczytaj także: Kontrakty na indeksy USA nie sprzyjały GPW

Na początku dnia indeksy zeszły poniżej wczorajszego zamknięcia. Indeks WIG20 dotarł w okolice 2900 punktów jednak utrzymująca się od kilku sesji znaczna aktywność strony popytowej na tym poziomie spowodowała, że indeksowi dużych spółek udało się odbić od dziennych minimów i w kolejnych godzinach powrócić w okolice czwartkowego zamknięcia.

W ciągu dnia rynek nie poznał publikacji makroekonomicznych, które wpłynęły na przebieg notowań na GPW. Gracze kierowali się zachowaniem innych europejskich giełd, na których widoczne było polepszenie nastrojów. Brak istotnych raportów spowodował, że inwestorzy skupili się na dzisiejszym raporcie kwartalnym opublikowanym przez General Electric. Zysk firmy wzrósł w IV kwartale o 15% i okazał się zgodny z oczekiwaniami analityków.

Druga część dnia upłynęła pod znakiem systematycznej poprawy nastrojów. Zdecydowanym liderem wzrostów okazał się indeks WIG20, któremu udało się powrócić przebić poziom 3000 puntków, co dało inwestorom dodatkowy argument do zakupów. Dużą zasługę miały w tym mocno rosnące kontrakty terminowe na amerykańskie indeksy, które zwyżkowały po raporcie General Electric. Firma ta działa w wielu branżach i jest traktowana jako pigułka informacyjna o stanie amerykańskiej gospodarki. Gracze stwierdzili, że raport kwartalny GE daje nadzieję, że wyniki innych spółek pomimo zawirowań na rynku kredytów hipotecznych również mogą nie być złe. Optymizm inwestorów wynikał również z oczekiwań inwestorów, że administracja prezydenta Busha przedstawi pakiet ulg podatkowych, który pomoże amerykańskiej gospodarce.

O godzinie 14.00 Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące produkcji przemysłowej w grudniu, która spadła o 8,7% w porównaniu z poprzednim miesiącem, a w ujęciu rocznym wzrosła o 6,2% (prog. 8,5%). Natomiast ceny produkcji sprzedanej przemysłu (PPI) w grudniu spadły o 0,5% wobec poprzedniego miesiąca, a w ujęciu rocznym wzrosły o 2,5% (prog. 2,9%). Dane nie wywołały wpływu na rynek akcji, ale wpłynęły na lekkie osłabienie złotego.

Początek notowań na Wall Street rozpoczął się od wzrostów, co pozwoliło utrzymać dobre nastroje na warszawskim parkiecie do końca dnia. Indeks WIG20 zyskał na zamknięciu 1,36% i udało mu się utrzymać zamknąć na poziomie 3000 punktów, indeks WIG wzrósł dzisiaj o 1,25%. Dzisiejszy wzrost odbywał się przy dużych obrotach, które wyniosły ponad 2,6mld złotych.

Aktywność kupujących na GPW była szczególnie widoczna podczas drugiej części sesji. Część graczy polowała na odbicie w USA i w związku z tym kupowała akcje. Warto pamiętać, że w poniedziałek z powodu Dnia Martina Lutera Kinga giełdy w Stanach Zjednoczonych nie pracują. Taka sytuacja daje nadzieję, że dzisiejsze wzrosty mogą być kontynuowane na pierwszej sesji w przyszłym tygodniu. Inwestorzy przez jeden dzień nie będą patrzyli na zachowanie amerykańskich indeksów i przy podejmowaniu decyzji nie będą sugerowali się sytuacją na Wall Street. Daje to możliwość uspokojenia nastrojów i trzeźwej oceny sytuacji. W końcu indeks WIG spadł w tym roku o blisko 17%, a nic szczególnego polskiej gospodarce się nie stało. Przyszły tydzień nie zawiera wielu istotnych publikacji makroekonomicznych, tak więc gracze skupią się na wynikach kwartalnych spółek, które w pierwszej części tygodnia opublikują m.in. Bank of America oraz Wachovia. Rynek po wcześniejszych publikacjach wyników kwartalnych przez instytucje finansowe jest przygotowany na słabe dane. Jeśli wyniki nie okażą się aż tak złe, to zapoczątkowane wzrosty mogą być kontynuowane w kolejnych dniach.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

oprac. : Maciej Dyja / Gold Finance Gold Finance

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: