eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Citigroup obniża prognozy strat

Citigroup obniża prognozy strat

2007-12-11 11:14

Przeczytaj także: Mocny złoty zmusi NBP do interwencji?

Pomógł bykom raport Citigroup Global Markets. Analitycy tej firmy obniżyli swoje prognozy strat wynikających z zaangażowania w SIV (Structured Investment Vehicles) z 45 mld USD, na 25 mld USD. Trzeba pamiętać, że po pierwsze mówimy o SIV, a nie o obligacjach CDO – tam straty sięgają 500 mld USD. Po drugie zaś każda firma może opublikować jakąś prognozę, co nie znaczy, że się ona sprawdzi. Gracze jednak wszystko interpretowali na korzyść posiadaczy akcji. Jedynym bezdyskusyjnym pozytywem była informacja McDonald's, którego sprzedaż w listopadzie znacznie wzrosła. Tyle tylko, że to, co dobre dla tej firmy niekoniecznie musi być dobre dla gospodarki. Przecież McDonald's sprzedaje najtańsze jedzenie, więc wzrost sprzedaży w tym segmencie może świadczyć o ubożeniu Amerykanów.

Indeksy rosły od początku sesji bardzo dynamicznie, ale na dwie godziny przed końcem sesji rozpoczęła się korekta. Sprzedawali ci inwestorzy, którzy zakładają, że decyzja FOMC doprowadzi do realizacji zysków. Atak podaży był nieco za wczesny, bo prawdziwie skuteczne szarże zaczynają się zazwyczaj w końcu sesji. Tym razem też się nie udał. Indeksy całkiem wyraźnie wzrosły, co sygnalizuje, że gracze spodziewają się po decyzji FOMC dalszych zwyżek.

Dzisiaj FOMC opublikuje komunikat o swoim posiedzeniu, więc zarówno publikacja indeksu koniunktury niemieckiego instytutu ZEW oraz dane o zapasach w amerykańskich hurtowniach zostaną całkowicie zlekceważone. Jeśli chodzi o decyzję Komitetu Otwartego Rynku to pozostaje mi powtórzyć to, co pisałem w „Subiektywnej ocenie sytuacji”. Rynki oczekują obniżki stóp o co najmniej 25 pb. Ja uważam, że FOMC nie powinien stóp obniżyć, ale zakładam, iż znowu zrobi to, co mu każą rynki. Mówiło się też w zeszłym tygodniu, że może nawet obniżyć stopę główną o 25 pb., a dyskontową o 50 pb. doprowadzając różnice między nimi do 25 pb., co jest stanem niezwykle rzadkim.

Podstawowe pytanie brzmi oczywiście: jak zareagują rynki? Decyzje o obniżce stóp są już zawarte w cenach akcji, ale obniżka dyskontowej o 50 pb. zdecydowanie nie. Dlatego też podjęcie takiej decyzji znacznie ograniczyłoby (lub nawet uniemożliwiłoby) rozmiary realizacji zysków. Obniżka jedynie stopy głównej o 25 pb. doprowadzi zapewne do takiej realizacji, ale niekoniecznie podczas wtorkowej sesji. Koniec roku powinien potem jednak ciągle bykom pomagać. Gdyby FOMC zrobił graczom niemiłą niespodziankę i stóp nie obniżył to pierwszą reakcją byłaby wyprzedaż akcji, ale potem (na tej samej lub następnej sesji) zaczęto by mówić, że widocznie sytuacja nie jest taka znowu zła, a stopy i tak spadną w styczniu. W sumie wydaje się, że Fed nie jest w stanie bykom na trwałe zaszkodzić.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2 3

oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion Xelion

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: