eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Bezpłatne bankomaty: najwięcej ma ich Bank Pocztowy

Bezpłatne bankomaty: najwięcej ma ich Bank Pocztowy

2007-11-28 12:49

Przeczytaj także: Bankomaty: ile kosztuje wypłata gotówki za granicą?


Co potafi bankomat?

  • Wypłacać pieniądze

    To podstawowa z funkcji bankomatu i najpopularniejsza. Ciekawe są nominały banknotów, które możemy wybierać z różnych sieci bankomatów. W niektórych bankomatach najmniejszym wypłacanym nominałem jest 50 zł. Tak jest na przykład w Euronecie. Natomiast w bankomatach Cash4You wcale nie ma banknotów 50 zł, są tylko banknoty 20 i 100 złotowe. 20-złotówki spotkać można też w bankomatach PKO BP. Natomiast w bankomatach Banku Zachodniego WBK znajdziemy nawet banknoty 10 złotowe.

    Wybór wypłacanych banknotów jest dla banku pewnym kompromisem. Jeśli umieści w maszynie dużo niskich nominałów konieczne będzie częste uzupełnianie kaset z banknotami. Natomiast umieszczanie tylko wyższych nominałów powoduje, że klienci nie są w stanie wypłacić z konta niższych kwot, a wtedy zamiast do bankomatu kierują się do bankowego okienka.
  • Przyjmować pieniądze

    Coraz popularniejsze stają się w naszym kraju bankomaty przyjmujące pieniądze, czyli wpłatomaty. Jeszcze kilka lat temu można było korzystać tylko z bankomatów z funkcją depozytową (wciąż dużo ma ich PKO BP). W takim bankomacie pieniądze były deponowane w specjalnej kopercie. Codziennie ktoś te koperty wybierał z bankomatu i komisyjnie otwierał. W takiej wersji pieniądze trafiały na konto wpłacającego po około 3 dniach roboczych.

    Wpłatomaty to nowocześniejsze urządzenie, które przyjmuje już bezpośrednio banknoty, liczy je, a także weryfikuje ich prawdziwość. Po dokonaniu wpłaty pieniądze trafiają na konto natychmiast lub w ciągu kilku godzin. Jest to bardzo szybki i wygodny sposób wpłacania pieniędzy. Wpłatomaty posiada m.in. mBank, Multibank, ING Bank Śląski, Polbank oraz Lukas Bank.
  • Wykonywać czynności bankowe

    Czynnością, które można wykonać w każdym bankomacie jest sprawdzenie stanu dostępnych środków. W niektórych bankach jest to czynność bezpłatna, w innych trzeba za to zapłacić. Inne banki dają klientowi możliwość wydrukowania w bankomacie mini-wyciągu z rachunku (zawierającego np. 10 ostatnich transakcji) lub karty kredytowej. Z takiej funkcjonalności mogą korzystać np. klienci Polbanku.

    Klienci banków mogą także zmieniać w bankomacie kod PIN do swojej karty, mogą także aktywować otrzymaną pocztą kartę płatniczą. W BZ WBK klient może w bankomacie dokonać spłaty rachunku karty kredytowej poprzez przelew ze zwykłego rachunku.
  • Sprzedawać usługi

    Najpopularniejszą usługą dodatkową, jaką oferują obecnie bankomaty jest zakup doładowań telefonów komórkowych na kartę. Prawie w każdym bankomacie można dokonać doładowania konta Simplusa, Tak Taka, POPa, Orange GO, Heyah, Samych Swoich oraz sieci Play.
  • Regulować rachunki

    Tego nie oferuje jeszcze żadna sieć bankomatów w Polsce, choć są już u nas urządzenia, które mogłyby taką funkcjonalność obsłużyć. Zapłata rachunku za usługę w bankomacie wygląda podobnie jak zapłata za rachunek w kasie hipermarketu. Klient po wybraniu na ekranie bankomatu opcji zapłaty rachunku, w czytniku skanuje umieszczony na rachunku kod paskowy. Na ekranie bankomatu pojawiają się wtedy dane odbiorcy rachunku oraz kwota. Po zatwierdzaniu przez klienta odpowiednia suma jest pobierana z karty i przekazywana na rachunek odbiorcy płatności. Taka opcja na pewno cieszyłaby się w Polsce dużą popularnością, szczególnie, jeśli opłata za tą czynność byłaby niewygórowana. Musimy jednak jeszcze na to poczekać.

poprzednia  

1 2 3

oprac. : expander expander

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: