eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › GPW: PKN Orlen celem przejęcia?

GPW: PKN Orlen celem przejęcia?

2007-10-11 11:21

W środę rano złoty stabilizował się po wtorkowym wzmocnieniu, ale widać było, że rynek jest nadal bardzo mocny. Sprzyjał naszej walucie rosnący kurs EUR/USD. Tym razem jednak złoty umacniał się przede wszystkim w stosunku do dolara.

Przeczytaj także: GPW: wysokie obroty i zwyżka WIG20

W niczym nie zmienił sytuacji udany zresztą przetarg obligacji dziesięcioletnich. Wydawało się, że nasza waluta znowu bardzo się umocni, ale po 16.00, kiedy rynek był już mało płynny, a kurs EUR/USD zmniejszył skalę zwyżki, złoty zaczął tracić.

Wydaje się, że był to prosty odruch techniczny, bo kursy EUR/PLN i USD/PLN zbliżyły się bardzo do poważnych wsparć, których przełamanie groziło przeceną. We wtorek nie było poważnych impulsów, które usprawiedliwiałyby takie techniczne przełamanie, wiec nic dziwnego, że kursy walut zawróciły. Dzisiaj mogą ponowić próbę ataku.

GPW rozpoczęła sesję zwyżką indeksów, ale niepewne nastroje panujące na giełdach europejskich szybko sprowadziły WIG20 do poziomu wtorkowego zamknięcia. Marazm trwał do południa, po czym indeksy znowu ruszyły na północ. Nie był to jednak poważny atak. Osuwające się indeksy w Eurolandzie nie pozwoliły na większe zaangażowanie popytu. Nadal rynek za nos wodziły kontrakty, gdzie baza utrzymywała się w okolicach 50 pkt. W końcu sesji, kiedy indeksy w Europie zwiększyły skalę spadku, WIG20 też zaczął spadać. Najmocniejszy był MWIG40, co rodzi nadzieję na włączenie się sektora mniejszych spółek do marszu na północ.

Fixing doprowadził jednak to wyraźniejszego spadku WIG20. Znowu w grze były koszyki i kontrakty. GPW ostatnio rządzą arbitrażyści, co budzi coraz większy sprzeciw i to nawet u bardzo doświadczonych graczy, którzy są na GPW od początku (nie mam tu na myśli siebie). Tyle, że chyba nie można nic na to poradzić. Musimy z tym żyć. Wczorajsza sesja w USA powinna dzisiaj podnosić indeksy w Eurolandzie, a to w połączeniu ze wzrostem ceny miedzi i ropy zapewnić nam powinno wzrostowy początek sesji. Szczególną uwagę należy zwrócić na PKN Orlen, bo dzisiaj prasa przynosi informację o ostrzeżeniu służb specjalnych według których istnieje prawdopodobieństwo, że spółka ta staje się celem wrogiego przejęcia. Ja w to za bardzo nie wierzę z wielu powodów, ale rynek uwierzy, a to powinno podnosić kurs PKN – jeśli jest próba wrogiego przejęcia to będzie i obrona, czyli skup akcji. W drugiej połowie dnia będziemy reagowali na informacje dochodzące z USA. Nadal jednak obowiązują sygnały kupna, a wzrost obrotów na mniejszych spółkach i niezłe zachowanie MWIG40 sygnalizuje poszerzenie rynku, co jest bardzo dla byków korzystne.

Nawet ostrzeżenie spółek nie wystraszyły obozu byków

Środę giełdy europejskie rozpoczęły małymi wzrostami indeksów, które bardzo szybko znikły i zamieniły się w małe spadki. Gracze nie wiedzieli, czy reagować na dobre zakończenie sesji w USA, czy na ostrzeżenia i słabe wyniki kwartalne, które opublikowały spółki amerykańskie po sesji. Kurs EUR/USD rano rósł kontynuując wtorkową korektę. Spadkowy początek sesji w USA doprowadził do zwiększenia podaży w Europie, ale sesje zakończyły się neutralnie.

 

1 2

następna

oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion Xelion

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: