eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Indeksy PMI w krajach UE i strefie euro bardzo zróżnicowane

Indeksy PMI w krajach UE i strefie euro bardzo zróżnicowane

2007-10-04 10:13

Złoty rozpoczął środę od umocnienia do dolara. Jak zwykle był to wynik wzrostu kursu EUR/USD. Jednak w stosunku do euro nasza waluta po prostu się stabilizowała. Potem też zresztą nic na rynku się nie działo. Trwało wyczekiwanie. Dopiero po publikacji danych makro w USA rozpoczął się ruch na rynkach.

Przeczytaj także: USA: indeks NAR najniższy w historii

Wyraźne umocnienie dolara do innych walut wymusiło osłabienie złotego. Spadły kursy EUR/PLN i USD/PLN, ale nadal spadki te nie miały żadnego znaczenia prognostycznego. Trwało wyczekiwanie. Dopiero po publikacji danych makro w USA rozpoczął się ruch na rynkach. Wyraźne umocnienie dolara do innych walut wymusiło osłabienie złotego. Spadły kursy EUR/PLN i USD/PLN, ale nadal spadki te nie miały żadnego znaczenia prognostycznego.

Dzisiaj dla złotego liczy się (podobnie jak dla EUR/USD) wystąpienie Jean-Claude Trichet, prezesa ECB i dane makro z USA. Na rynku EUR/USD trwa od początku tygodnia korekta, ale może się ona zakończyć, jeśli szef ECB pozostanie „jastrzębiem”. Jeśli nastąpi cudowna przemiana prezesa banku w „gołębia” to spadek kursu EUR/USD, a co za tym idzie w Polsce wzrost kursów walut będzie bardzo duży.

GPW rozpoczęła sesję spadkiem indeksu WIG20 (niewielkim) i wzrostem MWIG40. Jednak te drugi indeks bardzo szybko wrócił do szeregu i rozpoczął się marazm. Jednak już po godzinie byki wzięły się do roboty i WIG20 zaczął rosnąć. Po przekroczeniu poziomu wtorkowego zamknięcia nastąpiła stabilizacja, a potem rozpoczęła się ślamazarne osuwanie. Przyśpieszyło je negatywne otwarcie w USA. WIG20 i WIG spadły, ale tym razem MWIG40 okazał się najlepszym indeksem i nie zmienił wartości. Być może sygnalizuje to, że nadchodzi lepszy okres dla mniejszych spółek.

Wczorajsze zachowanie rynku amerykańskiego nie powinno mieć dla GPW żadnego znaczenia, ale trudno wykluczyć, że indeksy na początku sesji lekko spadną. Nie będzie to miało żadnego znaczenia, bo kierunek indeksów zostanie ustalony dopiero po konferencji szefa ECB i po publikacji danych makro w USA. Gdyby jednak nawet indeksy dzisiaj znowu spadły to nie miałoby wielkiego znaczenia. Dopiero zamknięcie przez WIG20 (na dużym obrocie) okna hossy na poziomie 3.657 pkt. wygenerowałoby poważny sygnał sprzedaży.

Konferencja szefa ECB może wpłynąć na zachowanie rynków

Środę europejskie rynki akcji rozpoczęły neutralnym otwarciem po czym indeksy zaczęły się osuwać. Czekano na dane makro, a przed ich publikacją kurs EUR/USD rósł sygnalizując, że duże, wtorkowe osłabienie było tylko niegroźną korektą. Nieznacznie jedynie osłabiły euro dane makro. Okazało się, że indeksy PMI dla sektora usług w krajach UE oraz w strefie euro były bardzo zróżnicowane. We Francji indeks nieoczekiwanie wzrósł, ale w Niemczech spadł znacznie mocniej niż to prognozowano (53 pkt.). W całej strefie euro jednak indeks prawie się nie zmienił (oczekiwano niewielkiego spadku). Takie dane nie mogły być trwałym impulsem dla rynków finansowych. Niepewne otwarcie sesji w USA nie wzbudziło entuzjazmu i indeksy zakończyły sesję neutralnie.

Podczas sesji w USA zmienność była bardzo duża. Nieporozumieniem jest jednak przypisywanie negatywnych nastrojów raportom makroekonomicznym lub przygotowaniem do piątkowych danych z rynku pracy. Zresztą spójrzmy, co dotarło na rynek.

 

1 2

następna

oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion Xelion

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: