eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Sektor paliwowy: wzrost ceny ropy podniósł kursy akcji

Sektor paliwowy: wzrost ceny ropy podniósł kursy akcji

2007-06-15 11:38

Przeczytaj także: USA: silna gospodarka i drogie paliwa nie zwiększają presji inflacyjnej

O tej samej godzinie (14.30) dowiemy się też jak zachował się w czerwcu indeks NY Empire State oraz jaki był w pierwszym kwartale bilans obrotów bieżących. Oba te raporty wpłyną na zachowanie rynków tylko i wyłącznie wtedy, jeśli dane o inflacji będą neutralne. Bilans obrotów bieżących może jedynie nieznacznie poruszyć kursami walut (im wyższy deficyt tym gorzej dla dolara). Indeks NY Empire State pokaże, jaka sytuacja panowała w czerwcu w gospodarce regionu Nowego Jorku. Oczekuje się znacznej poprawy. Jeśli dane o inflacji pokażą, że wzrasta ona łagodnie, to dobre dane z Nowego Jorku bardzo pomogą akcjom. Najgorszą kombinacją dla akcji byłby spadek indeksu przy jednoczesnym wzroście inflacji.

Pół godziny po tych publikacjach dowiemy się jeszcze ile kapitału netto wpłynęło do USA. To bardzo ciekawe dane, które powinny oddziaływać na kursy walut, ale problem w tym, że gracze je lekceważą, więc i my je zlekceważymy. Kwadrans po tej publikacji na rynek trafi kolejny raport z tego gatunku. Dane o dynamice produkcji przemysłowej i wykorzystaniu potencjału produkcyjnego są też z reguły lekceważone. Nabierają znaczenia tylko wtedy, gdy służą do uzasadnienia wcześniej rozpoczętego ruchu. Podobnie wygląda sprawa z publikację indeksu nastroju Uniwersytetu Michigan (weryfikacja danych z połowy miesiąca). Jak więc widać najważniejsze dla graczy będą dane o inflacji oraz to, że w piątek wygasają czerwcowe instrumenty pochodne, co zazwyczaj gwarantuje dużą zmienność rynku i olbrzymi wzrost wolumenu.

Znowu rekordowe poziomy indeksów

W czwartek przed południem kursy walut na naszym rynku walutowym stabilizowały się. U nas też czekano na dane o amerykańskiej inflacji PPI. Po ich publikacji złoty poszedł za euro i zaczął tracić do dolara (do euro pozostał stabilny), ale był to ruch krótkotrwały, bo kurs EUR/USD nie chciał spadać. Handel był beznamiętny, a dzień zakończył się kosmetycznym, nic nieprognozującym umocnieniem złotego do obu głównych walut. Dzisiaj dowiemy się, jak w kwietniu wyglądał polski bilans płatniczy, ale nie będzie to miało praktycznie żadnego znaczenia. Rynek będzie wpatrywał się w to, co będzie się działo na rynku walut i obligacji w USA.

Na GPW początek czwartkowej sesji też, podobnie jak w innych krajach europejskich, nie mógł nikogo zdziwić. Indeksy rosły i to bardzo mocno. Skalą wzrostu wyróżniał się WIG20, co nie mogło dziwić skoro rynek dużych spółek wyraźnie pozostawał ostatnio w tyle za mniejszymi. Poza tym wzrosty cen surowców i zbliżający się dzień przyznania prawa do olbrzymiej dywidendy KGHM zwiększały determinację popytu. Niezwykle mocne były też akcje TPSA. Jednak już po pół godzinie przebywania na bardzo wysokim poziomie WIG20 zaczął się osuwać. Po prostu gracze spokojnie czekali na dane z USA.

Ten marazm skończył się na pół godziny przed publikacją tych danych, a indeksy szybko pomaszerowały na sesyjne szczyty. Gracze najwyraźniej szykowali się na dobre dane z USA, ale trochę się zawiedli, bo główna miara inflacji PPI była dużo wyższa od prognoz. Nic dziwnego, że chęć do kupowania akcji zmalała, ale ponieważ rynki zagraniczne reagowały tylko na inflację bazową (zgodną z prognozami) to i nasze indeksy ruszyły na północ. Wydawało się, że nie tylko WIG, ale i WIG20 ustanowią nowe rekordy wszech czasów, ale fixing obniżył WIG20 i przez to tylko WIG ustanowił rekord.

Dzisiaj wygasa czerwcowa seria kontraktów, więc na rynku może dojść do dziwnych i często niezbyt logicznych ruchów kursów i indeksów, ale patrzeć powinniśmy tylko na zachowanie rynków światowych po publikacji danych o amerykańskiej inflacji. Wysoka inflacja (bazowa) z całą pewnością doprowadziłaby do przeceny. Jeśli zaś reakcja graczy w Eurolandzie i w USA (kontraktów na indeksy) będzie pozytywna to posiadacze polskich akcji, bez względu na to, jaki będzie przebieg sesji, powinni zachować spokój, bo nic im grozić nie będzie.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2

oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion Xelion

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: