eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Produkty strukturyzowane - mity i rzeczywistość

Produkty strukturyzowane - mity i rzeczywistość

2007-06-06 09:35

Przeczytaj także: Dlaczego powstały instrumenty strukturyzowane?


W praktyce należy liczyć się z partycypowaniem emitenta takiego produktu strukturyzowanego w przychodach z opcji, co pomniejszy zyski z inwestycji. Instrument taki można skonstruować samodzielnie, nie dzieląc się z bankiem zyskami, lecz ponosząc jedynie koszty prowizji maklerskich. Jednak, aby tak stworzony wehikuł był efektywny należałoby zainwestować co najmniej 20 tys. złotych. Nie wszystkie produkty strukturyzowane zapewniają pełną ochronę kapitału. Nagrodą za to może być podwyższony, nawet powyżej 100 proc., udział inwestora w ewentualnych przychodach z aktywa bazowego - produkty typu accelerated trackers. Instrument taki może gwarantować zwrot pewnej części kapitału początkowego z możliwością otrzymania przychodów wyższych, niż 100 proc. zysków po osiągnięciu ustalonego pułapu ceny aktywa bazowego.

Korzyści

Inwestycje w produkty strukturyzowane daję szereg korzyści. Inwestujący uczestniczą pośrednio w szeroko rozumianym światowym rynku finansowym i towarowym. Dostęp do szerokiej klasy aktywów zwiększa potencjał osiągania zysków. Niska korelacja z rynkiem inwestycji tradycyjnych, jakimi są akcje, obligacje, lokaty bankowe, czy fundusze inwestycyjne oparte na tych instrumentach, pozwala na ograniczenie a nawet uniknięcie strat w przypadku pogorszenia koniunktury giełdowej. Wzbogacenie portfela aktywów tradycyjnych produktami strukturyzowanymi nadaje mu nową jakość. W efekcie sytuacja jego posiadacza stać się może niezależna od koniunktury na rynku finansowym. Są one szyte ma miarę oczekiwań i skłonności do ponoszenia ryzyka poszczególnych inwestorów.

Charakter instrumentów podstawowych, jak akcji i obligacji może być niesatysfakcjonujący dla wielu. Akcje dające możliwość osiągania dużych zysków wykazują się dużym ryzykiem inwestycyjnym i prawdopodobieństwo poniesienia straty jak też zysku teoretycznie jest takie samo. Obligacje natomiast są znacznie bezpieczniejsze (szczególnie skarbowe), jednak możliwość osiągania zysków jest ograniczona do wysokości kuponów oraz ewentualnej zmiany kursu. Rentowność polskich obligacji skarbowych niewiele przekracza 5 proc. stąd nie jest to produkt dla osób, które oczekują czegoś więcej od rynku. Tą lukę wypełniają produkty strukturyzowane. Wiele osób jest w stanie zaakceptować wyższy poziom ryzyka, po to, aby mieć szansę na osiągnięcie ponadprzeciętnej stopy zwrotu z inwestycji. Ze względu na różne podejście każdego człowieka do inwestycji, są one adresowane do inwestorów akceptujących różne poziomy ryzyka.

Na polskim rynku mamy do czynienia najczęściej z instrumentami strukturyzowanymi zapewniającymi, w najgorszym przypadku, zwrot wartości nominalnej zainwestowanego kapitału. Należy podkreślić, o czym często się zapomina, że gwarancja zwrotu zainwestowanego kapitału obowiązuje jedynie w dniu wygaśnięcia produktu. Stąd, jeżeli inwestor zechce "wyjść" z inwestycji przed datą zapadalności musi liczyć się z możliwością poniesienia, niejednokrotnie dużej straty i nie jest ona uzależniona od okresu, jaki pozostał do zapadalności produktu.

Prospekty emisyjne nie precyzują dokładnie sposobu rozliczenia w takiej sytuacji, stąd emitent może wycenić niedokończoną inwestycję według uznanych przez siebie zasad, co może okazać się niekorzystne dla inwestora. Stąd inwestycję w produkt strukturyzowany należy traktować jako średnio lub długoterminową. Ze względu na dość długi horyzont inwestycyjny nie będą nimi zainteresowani inwestorzy aktywni. Chyba, że istnieje rynek, na którym te produkty są handlowane.

poprzednia  

1 2 3 ... 5

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: