eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Giełdy światowe: korekta coraz bliżej

Giełdy światowe: korekta coraz bliżej

2007-06-04 10:11

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia


Analiza techniczna


EUR/PLN
Sytuacja fundamentalna jest w zasadzie ignorowana przez inwestorów. Rosnące stopy procentowe w USA nie mają (na razie) negatywnego wpływu na nasz rynek, lecz może to być związane z tym, że wielu inwestorów uważa, że wzrost stóp jest tymczasowy. EURPLN przełamał w piątek istotne wsparcia w okolicy 3.80 i tak jak sądziliśmy skierował się w okolice następnego technicznego wsparcia. Sytuacja techniczna przesądziła o krótkoterminowym kierunku, przełamanie 3.80 spowodowało wygenerowanie negatywnych dla EURPLN sygnałów technicznych. Trend wzrostowy załamał się. Okolice 3.80 i 3.81 będą teraz stanowiły strefy oporu. Uważamy, że nie ma potencjału na to, aby złoty osiągnął nowe maksima, gdyż sytuacja fundamentalna absolutnie temu nie sprzyja. Mimo wszystko preferowalibyśmy kupowanie EURPLN na spadkach przy kolejnych wsparciach, gdyż negatywny impuls w postaci korekty na giełdach może przyjść zupełnie nieoczekiwanie.

EUR/USD

Dolar umocnił się w piątek tylko na chwilę. Poniżej 1.34 szybko pojawili się kupujący i nie pozwolili nawet by kurs osiągnął okolice silnego wsparcia przy 1.3370. Ponieważ dane makro były w dużej mierze zgodne z oczekiwaniami a okolice poniżej 1.34 stanowią silne wsparcie doszło typowej realizacji zysków przy przełamaniu ekstremum. Kurs dość dynamicznie powrócił do poziomu z przed publikacji. Dane makro rzadko kiedy zmieniają aktualny trend, a ten w ostatnim czasie jest niewidoczny. Dolar znajduje się w szerokiej konsolidacji i piątkowy powrót do 1.3440 właśnie o tym świadczy. Inwestorzy oczekują wprawdzie osłabienia USD, ale dopiero pod koniec 2007, latem dolar ma być w konsolidacji. W krótkim terminie preferujemy właśnie taki scenariusz. O osłabieniu USD zadecydował także fakt, że w tym tygodniu ECB podejmie decyzje o zmianie stóp procentowych (podwyżka do 4%). Trichet będzie miał trudne zadanie, aby nie zabrzmieć zbyt łagodnie komentując ostatnie dane makro – które nie sprzyjają podwyżce – ponieważ dane na temat inflacji i oczekiwania rynkowe sugerują podwyżkę do 4.25%. Będziemy bardzo ostrożnie nastawieni odnośnie długich pozycji, jeśli EURUSD będzie znajdował się relatywnie wysoko przed decyzją, gdyż rynek w pełni antycypuje podwyżkę. Inwestorzy będą mogli chcieć realizować zyski.

GBP/USD

W tym tygodniu głównym wydarzeniem będzie decyzja w sprawie stóp procentowych. Zachowanie kursów do czwartku powinno być determinowane przez krótkoterminowe czynniki a decydujący wpływ będzie miało dostosowywanie pozycji. Oczekuje się, że ECB podniesie stopy o 25 pkt bazowych, natomiast BOE pozostawi stopu bez zmian. Są jednak poważne powody by oczekiwać podwyżki także w Wielkiej Brytanii przy kolejnej. Inflacja nadal jest dużo powyżej celu (2.8% vs 2.0%), presja inflacyjna jest nadal widoczna (m.in. w danych CBI). W Europie natomiast niektóre dane makro (ceny nieruchomości, PMI z sektora sprzedaży detalicznej) nie przemawiają za podwyżką. Rynek ma zatem pewien powód by skorygować obecne oczekiwania, co może przełożyć się na wybicie poniżej 0,6750 na EURGBP i przyczynić się do wzrostów na GBPUSD. Preferujemy zatem długie pozycje na GBP, otwierane poniżej lub w okolicy 1.98, czyli na korektach. GBPUSD wychodzi z trwającej już ponad miesiąc konsolidacji, więc potencjał wzrostowy jest spory.

USD/JPY

Mimo, że dane na temat wydatków inwestycyjnych w japońskich przedsiębiorstwach wykazują wysoką dynamikę, inne dane niestety nie potwierdzają konieczności podwyżek stóp procentowych. Inwestorzy przywiązują obecnie największą wagę do danych na temat wzrostu płac i konsumpcji, gdyż te dwa czynniki będą miały kluczowe znaczenie dla BoJ. Same w sobie bardzo wysokie nakłady inwestycyjne nie generują presji inflacyjnej. W pewnych okolicznościach mogą zwiastować nawet niższą presję na wzrost cen. Uznajemy zatem, że sytuacja pozostaje bez zmian i mimo słabnięcia trandu wzrostowego na USDJPY oczekujemy, że jen nadal będzie oscylował blisko minimów.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2

oprac. : W. Zdanowicz, W. Smoleński, A. Jacewicz / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, kursy walut, złoty, dolar, euro, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: