eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Banki także czekają na fundusze

Banki także czekają na fundusze

2007-06-04 11:06

Przeczytaj także: Fundusze Unijne 2007-2013: punkt informacyjny


A może Fundusz Poręczeń Unijnych

PKO Bank Polski od 2004 r. prowadzi natomiast Program Europejski, w ramach którego proponuje klientom produkty i usługi wspomagające realizację projektu na wszystkich jego etapach. W ramach programu funkcjonują zarówno produkty służące finansowaniu przedsięwzięć (kredyt pomostowy, kredyt współfinansujący, emisja obligacji komunalnych), jak i rozliczeniowe i zabezpieczające (w tym rachunek projektu, gwarancja bankowa) oraz usługi doradcze, przede wszystkim w zakresie konstruowania montażu finansowego.

"Dopełnieniem oferty są poręczenia, gwarancje i regwarancje udzielane ze środków Funduszu Poręczeń Unijnych, wykorzystywane zwłaszcza przez firmy z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw oraz tych wszystkich beneficjentów, którzy nie posiadają lub posiadają niewystarczające zabezpieczenia z punktu widzenia banku" - wyjaśnia Irmina Stępniewska z Departamentu Integracji Europejskiej i Finansowania Handlu w PKO BP. "Od początku funkcjonowania funduszy strukturalnych na polskim rynku obserwujemy duże zainteresowanie dofinansowaniem z tych środków, zwłaszcza wśród firm planujących inwestycje oraz samorządów realizujących projekty infrastrukturalne" - dodaje.

Klienci chcą znać programy

Przygotowania do absorpcji funduszy unijnych na najbliższe lata prowadzi też ING Bank. "Zainteresowanie dotacjami jest duże. Dotacje obniżają koszty prowadzenia działalności i przyspieszają rozwój podmiotów. Projekty przedsiębiorców muszą się jednak wpisywać w dostępne programy. Z uwagi na wielość programów i ich kryteriów, skomplikowane procedury aplikowania o dofinansowanie, zapotrzebowanie różnych beneficjentów na informacje dotyczące funduszy unijnych jest ogromne" - mówi Joanna Pacuła, zastępca dyrektora w Departamencie Kredytów Klientów Korporacyjnych ING Bank.

Bank szkoli więc doradców klienta w zakresie nowych programów pomocowych, organizuje seminaria, a eksperci ds. funduszy unijnych bezpośrednio spotykają się z klientami. Dyrektor Pacuła zaznacza, że beneficjenci są zainteresowani także możliwością zapoznania się z wytycznymi do programów z określonym wyprzedzeniem czasowym przed danym terminem rundy aplikacyjnej, a także przejrzystym systemem ocen projektów. "Kryteria oceny przyznawania dofinansowania powodują, że dotację mają szansę uzyskać jedynie przedsiębiorcy o dobrej kondycji ekonomiczno-finansowej, którzy tym samym rokują przeprowadzenie inwestycji i jej utrzymanie" - wyjaśnia Joanna Pacuła. "Wnioski o dofinansowanie przedsiębiorców o słabej kondycji finansowej odpadają bowiem na etapie oceny techniczno-ekonomicznej. W praktyce szanse na dotacje miały przede wszystkim firmy duże - nie chodzi tu o definicję zgodną z rozporządzeniem Komisji Europejskiej, tylko o firmy duże jak na warunki polskie, zamierzające przeprowadzić duże inwestycje" - dodaje.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: