eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Boom mieszkaniowy: ceny działek

Boom mieszkaniowy: ceny działek

2007-05-22 13:12

Przeczytaj także: Budowa domu bez dewelopera bardziej opłacalna


Kilka minut dalej

Czasem kilka, czasem kilkanaście kilometrów dalej (generalnie wschodnia strona jest tańsza niż zachodnia) ceny działek spadają nawet do 100 PLN za metr i niżej, ich wybór jest znacznie większy, a różnica często sprowadza się do bardziej rozproszonego sąsiedztwa i kilku-kilkunastu minut jazdy samochodem. Nie ma natomiast reguły co do infrastruktury. Bywa, że gminy dalej leżące od miasta radzą sobie lepiej z rozprowadzeniem sieci gazowej czy wodociągowej – wszystko zależy od sprawności samorządów. Ponieważ często nowych domów powstaje tam mniej, szybciej można załatwić formalności związane z ich budową.

Jak wielka może być skala oszczędności? W zależności od lokalizacji i wielkości działki – 100, 150 czy nawet 300 tys. PLN. W każdym razie w miejscowościach położonych 20-30 km od centrum miasta koszt zakupu gruntu nie przekroczy 1/3 całej inwestycji związanej z budową domu. W miejscowościach położonych bliżej może to być nawet 50- 60 proc. całej – znacznie w sumie droższej – inwestycji. W wymiarze bezwzględnym – dom z działką, która kosztowała 150 tys. PLN, wciąż można postawić za pół miliona złotych. Jeśli działka kosztuje więcej o kilkaset tysięcy, podnosi to koszt całej inwestycji.

Perspektywy cenowe

Po wzroście cen działek o ok. 100 proc. na przestrzeni ostatnich dwóch trzech lat, potencjał wzrostowy parceli położonych w pobliżu miast powoli się wyczerpuje. Trudno wyobrazić sobie, że działka która dziś jest wyceniana na 500 tys. PLN, za kolejne trzy lata będzie warta 750 tys. czy milion. Generalnie zresztą boom na działki budowlane związany jest z planami budowy domów, które byłyby tańsze niż mieszkania w mieście – potencjalni nabywcy będą zainteresowani tanimi działkami, których więcej znajdą w odległości do 30 km od centrum. Spodziewamy się skierowania popytu właśnie w te dalsze rejony, co powinno przełożyć się na umiarkowany – rzędu 15-20 proc. rocznie – wzrost cen. Im dalej od miasta, tym podaż gruntów może być większa – stąd mowa o umiarkowanym wzroście cen. Do czasu.

A gdyby tu obwodnica była kiedyś, w przyszłości?

Sytuacja może się zmienić, jeśli największe polskie miasta zostaną wreszcie okrążone obwodnicami z prawdziwego zdarzenia. Choć wiele osób ma obawy czy takie sąsiedztwo rzeczywiście będzie służyło wartości domów i działek (ze względu na hałas i spaliny), odpowiedź jest jednoznaczna. Na tej samej zasadzie najszybciej drożeją mieszkania w sąsiedztwie linii metra. Oczywiście bezpośrednie sąsiedztwo obwodnicy może być cenne tylko jeśli planujemy budowę stacji benzynowej. Ale już kilometr czy dwa od przyszłej dwupasmówki zapewni i wygodę i ciszę. I ponadprzeciętny wzrost wartości nieruchomości.

poprzednia  

1 2 3 ... 5

następna

oprac. : Emil Szweda / Open Finance Open Finance

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: