eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › GPW: realizacja zysków przed długim weekendem?

GPW: realizacja zysków przed długim weekendem?

2007-04-27 09:12

Początek czwartkowej sesji na rynkach europejskich nikogo nie zaskoczył. Indeksy rosły, a kurs EUR/USD stabilizował się. Jednak wzrosty indeksów były bardzo niewielkie. Wydawało się, że gracze mają już lęk wysokości i boją się korekty.

Przeczytaj także: Ceny surowców rosną przez antydolarowe nastroje

Kolejne lepsze od prognozy raporty kwartalne spółek poprawiły po południu nastroje, ale zamknięcie sesji można uznać za neutralne. Korekta rozpoczęła się też przed południem na rynku walutowym. Jeśli kurs waluty czy cena akcji przez czas dłuższy nie może dać sobie rady z pokonaniem jakiegoś oporu to najczęściej rozpoczyna się mocniejsza korekta i to była jedyna przyczyna spadku kursu EUR/USD.

W USA jedynym raportem makroekonomicznym były dane o tygodniowej zmianie na amerykańskim rynku pracy. Ilość noworejestrowanych bezrobotnych spadła mocniej niż oczekiwano, co nie miało jednak żadnego wpływu na zachowanie rynków finansowych. Dolar nadal się wzmacniał, a ceny złota, ropy i miedzi spadały reagując na to umocnienie.

Raporty kwartalne spółek nadal pomagały bykom, chociaż z ich jakością było różnie. Na przykład 3M, firma uznawana obecnie za „amerykańską gospodarkę w pigułce” (kiedyś był nią General Electric) poinformowała, że zysk na akcję wzrósł w stosunku do osiągniętego rok temu, z 1,17 USD/akcję do 1,85 USD/akcję. Tylko z pozoru był to wynik znakomity, bo 57 centów wynikało ze sprzedaży jednego ze swoich europejskich oddziałów. Można więc powiedzieć, że zysk wzrósł o 9,4 procenta, co wielkim osiągnięciem nie jest, ale kurs rósł o 4 procent. Cieszono się też raportem Forda, który podał mniejszą od oczekiwań stratę (z powodu cięcia kosztów). Strata jest jednak stratą, a szans na zysk na razie nie widać. Bardzo dobre wyniki opublikował Exxon, ale to oczywiście był wynik fluktuacji cen na rynku ropy. Z podobnego powodu wzrósł zysk Halliburton. Naprawdę bardzo dobry wynik odnotował Apple (ale przypominam, że te akcje są i tak od dawna za drogie).

Nie ma sensu wyliczać tych wszystkich raportów kwartalnych, bo nie były one gorsze od publikowanych w ostatnich dniach. Może nawet były lepsze. Indeksy nie chciały jednak dynamicznie rosnąć. Gracze po prostu byli już zmęczeni tymi wzrostami, a rynek był skrajnie technicznie wykupiony i czekał tylko na pretekst do rozpoczęcia korekty. Takiego pretekstu nie było, więc nie było i korekty, ale popyt nie był w stanie wymusić kontynuowania euforycznych zwyżek. Indeks NASDAQ jednak wzrósł zwiększając techniczne wykupienie rynku i jednocześnie prawdopodobieństwo wystąpienia korekty. Takie zachowanie rynku po dużych wzrostach jest typową konsolidacją. Może ona przyjąć różne formy – od trendu bocznego po niegroźną korektę i to rynek wkrótce czeka.

Dzisiejsze dane o rachunku obrotów bieżących w strefie euro przejdą zupełnie niezauważone. Wszyscy będą czekali na raporty z USA. Najważniejszy będzie oczywiście wzrost PKB i skojarzone z nim miary inflacji. Będą to wstępne szacunki za pierwszy kwartał tego roku. Prognozowane jest spowolnienie dynamiki wzrostu (wzrost PKB o 1,8 proc.) i przyśpieszenie inflacji mierzonej deflatorem. Jest więc miejsce na pozytywną niespodziankę. Gdyby PKB wzrósł nieco mocniej niż tego rynek oczekuje, a deflator, a szczególnie indeks PCE bazowy (wskaźnik wydatków konsumpcyjnych bez paliw i żywności) wzrosły mniej niż się tego oczekuje to byłby to bardzo silny, pozytywny impuls dla akcji i dolara.

 

1 2 3

następna

oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion Xelion

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: