eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynki finansowe 26.02-02.03.2007

Rynki finansowe 26.02-02.03.2007

2007-03-05 13:36

Przeczytaj także: Rynki finansowe 19-23.02.2007


RYNKI OBLIGACJI I STÓP PROCENTOWYCH


Polski rynek

Rynek krajowych obligacji okazał się bardzo odporny na światowe zawirowania, choć można byłoby sądzić, że wzrost ryzyka na rynkach akcji mógłby skłonić inwestorów do kupna obligacji. Co prawda rentowność obligacji 10-letnich spadła do 5,20 proc. z 5,24 proc. przed tygodniem, ale trudno mówić o wielkich zmianach. Analitycy mówią o płytkim rynku i niewielkim zainteresowaniu naszymi obligacjami.

Zagraniczne rynki

Wobec nagłego wzrostu awersji do rynków akcji, zainteresowanie inwestorów na światowych rynkach finansowych przesunęło się w kierunku obligacji. Głównie z tego powodu rentowność amerykańskich obligacji 10-letnich spadła z 4,67 do 4,54 proc. To najniższa rentowność od grudnia zeszłego roku. Podobne zachowania inwestorów obserwowano w Europie. Dwuletnie obligacje niemieckiego rządu miały na koniec tygodnia rentowność na poziomie 3,85 proc. – o 10 pkt bazowych niższą, niż przed tygodniem.

RYNKI AKCJI


Polski rynek

Po niewielkiej zwyżce w piątek, WIG20 zakończył tydzień na poziomie 3242 pkt, co oznacza spadek o 7,6 proc. w porównaniu do stanu sprzed tygodnia. To najmocniejszy spadek indeksu od połowy maja ub.r., kiedy zaczynało się wiosenne tąpnięcie na giełdach światowych. Także i tym razem spadek cen akcji nie jest naszą lokalną sprawą, towarzyszą mu silne zniżki na parkietach całego świata (o czym niżej).

Indeksy małych i średnich spółek tradycyjnie prezentują się lepiej niż blue chips – akcje mniejszych firm pozostają bowiem na uboczu światowych wydarzeń. MIDWIG spadł w zeszłym tygodniu o 5,9 proc., a WIRR o 5,6 proc.

Obserwatorzy rynku są w lekkiej konfuzji, lecz większość z nich doradza wykorzystanie spadków cen akcji do taniego ich dokupienia, ponieważ sytuacja fundamentów polskiej gospodarki nie zmieniła się ani trochę w ostatnim tygodniu, a perspektywy nadal są bardzo dobre.

Mimo to, 47 proc. ankietowanych przez Giełdę Papierów Wartościowych analityków oczekuje spadku WIG20 w nadchodzącym tygodniu, zaś wzrost zakłada 24 proc. ankietowanych. Kolejne 29 proc. uważa, że wartość indeksu nie zmieni się bardziej niż o 1,5 proc.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: