eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rentowność obligacji spadła

Rentowność obligacji spadła

2007-02-01 12:23

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia


Analiza fundamentalna


EUR/PLN

Wczorajszy komunikat FOMC, będąc lekko mniej jastrzębim, niż się oczekiwało, przyczynił się do odreagowania ostatnich spadków na rynkach wschodzących. Złoty zyskał i mocno naruszył wsparcie przy 3.90. Złoty umocnił się także dlatego, że nowy prezes NBP nie zrobił bardzo negatywnego wrażenia i widać, że zamierza opierać się w dużym stopniu na reszcie rady. Sesja z pytaniami nie wyszła najlepiej, ale przekazywanie głosu odpowiednim osobom należy ocenić pozytywnie. Podsumowując komunikat, można powiedzieć, że kolejny raz odsuwa on podwyżki stóp procentowych w przyszłość i daje do zrozumienia, że NBP będzie zwalczał inflację dopiero wtedy, gdy już się ona pojawi. Rynek obligacji powinien w tej sytuacji wysyłać pozytywne sygnały złotemu. Oczekujemy, że złoty będzie dziś i jutro mocny, natomiast dane z amerykańskiego rynku pracy jutro o 14.30 mogą umocnić USD, jeśli będą zgodne z oczekiwaniami. Nie sądzimy jednak, by były one na tyle dobre, aby odwrócić sytuację z wczoraj i zmienić perspektywy dla inflacji w USA, a zatem ewentualne osłabienie złotego będzie także krótkotrwałe.

USD/PLN

Wzrost cen obligacji po danych makro, ropy, złota, poprawa sentymentu do rynków wschodzących i przemówienie Sekretarza Skarbu Paulsena, stworzyły bardzo negatywne okoliczności dla USD. W kraju natomiast, na niekorzyść USDPLN zadziałało odreagowanie po decyzji i konferencji NBP. Podstawowym wnioskiem, jaki można wyciągnąć z wypowiedzi członków rady jest to, że NBP będzie zwalczał inflację dopiero wtedy, gdy już się ona pojawi. Rynek obligacji ma zatem przed sobą dobre czasy, szczególnie jeśli rentowności obligacji za oceanem nie będą już rosły. Sądzimy, że USDPLN może teraz skierować się w okolice 3.95, szczególnie, jeśli jutrzejsze dane NFP zawiodą oczekiwania.

EUR/USD

Główne straty USD pojawiły się już pod koniec sesji europejskiej. W ciągu dnia zmienność była niewielka, przez większą część dnia zakres wahań nie przekraczał 50 pkt. Dobre dane makro (wzrost PKB w USA przyspieszył w czwartym kwartale 2006 roku do 3,5%) zostały zignorowane, natomiast słabe przyczyniły się do spadków dolara (wydatki konstrukcyjne, indeks Chicago PMI). Swoje dwa grosze do osłabienia dorzucił także Sekretarz Skarbu Paulsen, komentujący sytuację walut azjatyckich i USD. R ynek sądzi, że głównym czynnikiem, który ewentualnie zadecyduje o zmianie stóp procentowych, jest kondycja rynku nieruchomości. Decyzja i komunikat FOMC, pod względem wpływu na rynek, okazały się mało znaczące. Rynek obawiał się znacznie bardziej jastrzębiego komunikatu. FED uważa, że sytuacja na froncie walki z inflacją jest obecnie lepsza, dobrą ocenę dostały także wydarzenia ze sfery realnej. Ogólny wydźwięk jest neutralno-gołębi, ponieważ FED nie ocenił ostatnich danych makro, jako mogących się istotnie przyczynić do wzrostu inflacji – tego obawiano się najbardziej. Uważamy, że dzisiaj dolar będzie relatywnie stabilny i inwestorzy poczekają na dane z rynku pracy. Z komunikatów nadal wynika, że decyzje w sprawie stóp procentowych zależeć będą od nadchodzących danych. Presja inflacyjna wynikająca z ‘ciasnego' rynku pracy, jest jednym z istotnych czynników nie pozwalających FED-owi spuścić z tonu. Słabe dane jutro mogą być katalizatorem silnego ruchu powyżej 1.3050.

GBP/PLN

GBPPLN nadal spada za wzrostem EURGBP a także za umocnieniem całego regionu po wczorajszym, bardziej gołębim komunikacie FOMC. Sądzimy, że spadki GBPPLN będą kontynuowane, gdyż funt jest pod presją wynikającą z dostosowywania oczekiwań na podwyżki stóp do realiów i wypowiedzi przedstawicieli MPC. Ewentualne wzrosty w okolice 5,90 należy w naszej opinii wykorzystać do sprzedaży i oczekiwania ponownego testu 3.85.

oprac. : Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, kursy walut, złoty, dolar, euro, funt

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: