eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Na rynku akcji bez rozstrzygnięć

Na rynku akcji bez rozstrzygnięć

2007-01-03 12:47

Nastroje na rynkach azjatyckich nadal są niezłe (Hang Seng zyskał kolejne 0,5 proc.), ale w Europie mamy już widoczną stabilizację. Tylko w Szwajcarii indeks rośnie o 1,1 proc., reszta indeksów krąży wokół poziomów z wczorajszego zamknięcia.

Przeczytaj także: Giełdowy wzrost na początek roku

U nas jest podobnie – około godz.11 WIG20 spada o 0,1 proc., a obroty sięgają 165 mln PLN, czyli są na przeciętnym poziomie (według standardów z ostatnich dni). Liderem – pod względem obrotów – są papiery KGHM, które dziś tracą 2 proc. (wczoraj także o tyle spadł kurs tej spółki). Coraz tańsza miedź szkodzi tej spółce i z każdym dniem zdaje się przybywać inwestorów, którzy sądzą, że dobre dni dla KGHM już minęły.

Banki i spółki paliwowe spisują się dziś rano przeciętnie, a ciężar zrównoważenia spadku KGHM bierze na siebie TVN (plus 3,6 proc.) i GTC (wzrost o 2 proc.). W tej chwili nie wygląda na to, aby wczorajszy wzrost miał szanse na kontynuację, ale być może takie perspektywy otworzy start rynków amerykańskich, które wracają do gry po czterech dniach przerwy.

Na szerokim rynku rośnie kurs 86 spółek, spada 128 (mamy jednak równowagę obrotów przy taniejących i drożejących spółkach), MIDWIG traci 0,3 proc. Najbardziej drożeją akcje Interferii – o 16,5 proc., choć zaledwie wczoraj spółka obniżyła prognozę wyników finansowych. O 13,6 proc. spadają akcje Skotanu – dziś doszło do asymilacji nowych i starych akcji, a ponadto, wczoraj po sesji, spółka informowała o sprzedaży sporych pakietów akcji przez władze firmy, co nigdy nie jest dobrym znakiem.

Inwestorzy grający na umocnienie złotego, dostali dziś kolejną przyjemną wiadomość. Deficyt budżetowy w 2006 r. spadł do 25-26 mld PLN (szacunki Ministerstwa Finansów), choć wcześniej szacowano, że będzie to bliżej 28 mld PLN. Ale rynek nie reaguje zbyt wyraźnie na te informacje – euro kosztuje 3,825 PLN, dolar prawie 2,89 PLN, frank 2,37 PLN. Kursy walut „udeptują dno” już od dwóch miesięcy. Wygląda na to, że wybicie z tej stabilizacji będzie bardzo silne i kosztowne dla tych, którzy mylą się w ocenie sytuacji.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

oprac. : Open Finance Open Finance

Więcej na ten temat: komentarz giełdowy, WIG20, MIDWIG, Hang Seng

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: