eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Zachowanie dolara jest niepokojące

Zachowanie dolara jest niepokojące

2007-01-03 12:49

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia


Analiza fundamentalna


EUR/PLN

Sytuacja na rynku złotego nie pozwala sformułować ciekawych wniosków. Od wczoraj praktycznie nic się nie zmieniło. Zakres wahań jest ten sam, region jest stabilny, nadal nie znamy kandydatów na prezesa NBP. Ciekawszym wydarzeniem była reakcja rynku obligacji na niższą prognozę inflacji Ministerstwa Finansów, jednak nie spowodowała ona istotnej zmiany sytuacji na rynku. Uważamy, że EURPLN będzie pozostawał w obecnych zakresach, choć wsparcie przy 3.8150 staje się z każdym dniem coraz słabsze. Silnym oporem jest 3.8450, lecz prawdopodobieństwo, że ten poziom zostanie dotknięty, jest teraz minimalne. Uważamy, że jest teraz natomiast spore prawdopodobieństwo umocnienia złotego, gdy trzymający długie pozycje zaczną je zamykać skoro nie następuje osłabienie, na które oczekiwali. Pierwszym celem tego umocnienia powinno być 3.80.

USD/PLN

Lekkie umacnianie się złotego przy stałej presji na spadek dolara oznacza, że ryzyko spadku USDPLN jest teraz duże. Kurs wyszedł wczoraj z korekcyjnego kanału wzrostowego i konsoliduje się tuż poniżej jego dolnej granicy. Uważamy, że ewentualny powrót do tego kanału będzie chwilowy i związany głównie z korekcyjnym spadkiem USDPLN lub z niepokojem, jaki może się na rynku pojawić po nominacji nieodpowiedniej osoby na stanowisko prezesa NBP lub dalszym bezcelowym przeciąganiu tej sprawy. Przełamanie 2.87 sugeruje dalszy spadek do 2.85.

EUR/USD

W trakcie sesji azjatyckiej dolar był stabilny, konsolidując się tuż poniżej szczytów z wczoraj. Nie koniecznie oznacza to, że istnieje silna presja na osłabienie USD a chwilowa podaż ogranicza wzrosty. Możliwe, że inwestorzy na razie czekają na powrót większej płynności, gdyż wczoraj nieobecni byli inwestorzy z USA. Dzisiaj publikowanych będzie sporo danych makro, w tym raport ADP/Macroeconomic Advisors na temat zatrudnienia. W ostatnim czasie rośnie zainteresowanie tym raportem ponieważ stara się on przewidywać raport Departamentu Pracy na temat bezrobocia (NFP). W okolicach 14:15 może dojść do większych skoków kursu. Wieczorem opublikowane będą notatki FOMC i może to być nawet większe wydarzenie, niż raport ISM, ponieważ w ostatnich tygodniach 2006 miały miejsce spore wahania oczekiwań na zmiany stóp procentowych. Informacje zawarte w tych notatkach silnie wpływają na te oczekiwania, co może przełożyć się na notowania USD. Uważamy, że ryzyko dalszego osłabienia USD jest nadal duże, mimo, że potencjał spadkowy także istotnie wzrósł. EURUSD konsoliduje się blisko górnej granicy szerokiego kanału wzrostowego, którego dolna granica przebiega dopiero na poziomie 1.3130. Przełamanie 1.3260 otworzy drogę na ruch do wsparcia w okolicy 1.3230, gdzie sugerowalibyśmy zakupy.

GBP/PLN

Dane PMI były słabsze od oczekiwań, jednak dla decyzji MPC oznacza to raczej utrzymanie obecnej sytuacji. Oczekiwania rynku wahają się pomiędzy jedną podwyżką lub brakiem podwyżki w I kw. Jeżeli kolejne dane zmniejszą szansę na wzrost, GBP będzie pod presją. Na razie wydaje się, że nie ma powodów by zmieniać stopy procentowe. Dlatego EURGBP jest relatywnie stabilny, choć są szanse na dalszy wzrost. Dla GBPPLN oznacza to podążanie za EURPLN co oznacza, że najprawdopodobniej będzie on wykazywał lekką tendencję spadkową.

oprac. : Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, kursy walut, złoty, dolar, euro, funt

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: