eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Dolar lekko słabszy po komunikacie FOMC

Dolar lekko słabszy po komunikacie FOMC

2006-12-13 10:59

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia


Analiza fundamentalna


EUR/PLN

Umocnienie się forinta poniżej EURHUF 255.00 przełożyło się na znaczne polepszenie się sytuacji na rynku złotego. Poziom 3.8090 skutecznie powstrzymywał wszystkie wzrosty wartości złotego. Od paru dni jednak pojawiały się coraz niższe szczyty i cienie, co spowodowało ostatecznie naruszenie tego wsparcia. Zwiastuje to ruch poniżej 3.80. Dobre nastroje na rynku obligacji potwierdzają szansę na umocnienie naszej waluty. Bardziej gołębi komunikat FOMC osłabił dolara, pomógł walutom wysoko oprocentowanym (forinta) i w efekcie także złotemu. Informacja, że kandydatem na stanowisko prezesa NBP jest Jan Sulmicki, nie wywarła istotnego wpływu na rynek. Jest to osoba relatywnie mało znana, ogólna opinia środowisk jest pozytywna, więc dla rynku kandydatura jest raczej neutralna. W tym tygodniu na uwagę zasługują dane na temat inflacji i płac, gdyż ciągle trudno jest przewidzieć moment pierwszej podwyżki stóp. Główne sygnały płyną z analizy techniczne.j przełamanie 3.80 otwiera drogę do pierwszego wsparcia przy 3.79, choć wydaje się, że celem jest już teraz 3.77 – dolna linia kanału w jakim od pół roku porusza się EURPLN.

USD/PLN

Wczorajsza decyzja FOMC była zgodna z oczekiwaniami, natomiast komunikat wydany po niej można określić jako gołębi. Tekst nie był bardzo zmieniony, jednak można wyczuć większe zaniepokojenie spowolnieniem gospodarczym i, podobne jak poprzednio, inflacją. Wzrosty cen obligacji w USA i spadek dolara były sygnałem, że rynek ma ochotę na nowo wycenić obniżki w USA, co przełożyło się na umocnienie wysoko oprocentowanych walut, w naszym regionie forinta i w efekcie także złotego. Obecna sytuacja fundamentalna na rynkach zagranicznych sprzyja dalszemu umocnieniu złotego. Uważamy, że USDPLN nadal powinno się sprzedawać na wzrostach powyżej 2.87, spadek EURUSD nie pomaga USDPLN, gdyż złoty i cały nasz region się umacnia.

EUR/USD

Komunikat wydany po wczorajszej decyzia FOMC można określić jako nieco bardziej gołębi niż się spodziewano. Tekst jest wprawdzie bardzo podobny do poprzedniego komunikatu, jednak jest jedna ważna zmiana - określenie spowolnienia na rynku nieruchomości jako ‘poważnego'. Część na temat inflacji i oczekiwań inflacyjnych była z grubsza taka sama. Inwestorzy zareagowali na te informacje zwiększeniem szans na obniżkę stóp przed lub na posiedzeniu FOMC w maju w skutek dalszego osłabienia koniunktury. Głównym wydarzeniem dzisiejszego dnia będą publikowane dzisiaj dane na temat sprzedaży detalicznej z USA. Rynek oczekuje, że dane te pokażą czy słabość widoczna obecnie na rynku nieruchomości i w przemyśle samochodowym przekrada się także do sektora dóbr konsumpcyjnych. Ponieważ dane te pokażą też jaki jest sentyment konsumentów przed okresem świątecznym. Spadek i stabilizacja cen ropy naftowej w okresie, w którym tradycyjnie ona drożeje, mógł skłonić amerykańskich konsumentów do relatywnego zwiększenia wydatków. Rynek liczy na właśnie taki wynik. Negatywne zaskoczenie może mieć zatem istotny wpływ na wartość dolara. W Europie nie będą dziś publikowane istotne dane. Sądzimy, że EURUSD należy w krótkim terminie sprzedawać na odbiciach w kierunku 1.3270, gdyż sytuacja techniczna po przełamaniu 1.3270 i brak kontynuacji sprzedaży USD na początku sesji europejskiej nie sprzyja wzrostom.

GBP/PLN

Sporym zaskoczeniem było wysokie wskazanie CPI, które spowodowało umocnienie funta do większości walut. Tendencja spadkowa inflacji, widziana po danych o PPI, nie potwierdziła się. Górne partie zakresu w którym znajduje się GBPPLN okazały się mimo to dobrym poziomem do sprzedaży. Pojawiły się obecnie oczekiwania na podwyżki stóp procentowych w Wielkiej Brytanii, więc najbliższe dane mogą wpłynąć na wartość funta poprzez wpływ na te oczekiwania. Dzisiaj mamy dane z rynku pracy, jutro sprzedaż detaliczną. Umacnianie się złotego może zatem dać szanse kupić GBPPLN blisko wsparcia na poziomie dolnej granicy zakresu wahań przy 5.62 w celu wykorzystania spadku EURGBP jaki może obecnie następować, jeśli rosnąć będą oczekiwania na podwyżki stóp. Sprzedawać GBPPLN powinno się w naszej opinii od 5.65.

oprac. : Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, kursy walut, złoty, dolar, euro, funt
Rośniemy, lecz bez obrotów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: