eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Wzrosty dolara wynikały z realizacji zysków

Wzrosty dolara wynikały z realizacji zysków

2006-11-30 12:19

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia


Analiza fundamentalna


EUR/PLN

Brak informacji ze strony NBP, mogących pomóc przewidzieć moment najbliższej podwyżki rynek potraktował jako sygnał do dalszych zakupów obligacji i złotego. Obecna retoryka przedstawicieli NBP sprawia wrażenie, że NBP chce by rynek myślał, że stopy zostaną podwyższone, by nie pojawiały się oczekiwania inflacyjne. Nie bardzo wiadomo jednak dlaczego RPP zwleka z podwyżką. Tempo wzrostu gospodarczego będzie prawdopodobnie wyższe niż większość prognoz z początku roku, presja inflacyjna istnieje, jak przyznają niemal wszyscy członkowie Rady, wielu z nich potwierdza, że przewidywania rynku są słuszne. Problemem są aktualne odczyty inflacji. NBP powinien podnieść stopy w celu ograniczenie przyszłej inflacji, obecnie jednak można odnieść wrażenie, że Rada potrzebuje potwierdzenia poprzez wzrost inflacji bieżącej i pewność, że przekroczy ona cel i poziom z projekcji. Z tego powodu rynek obligacji rośnie, gdyż moment podwyżki się oddala. Ma to umiarkowany, lecz jednak pozytywny wpływ na złotego. Sądzimy zatem, że złoty będzie się jeszcze umacniał, choć ze względu na koniec miesiąca prawdopodobnie zobaczymy dziś jeszcze małe wzrosty EURPLN. W następnych dniach powinniśmy zobaczyć ruch w okolice 3.8050.

USD/PLN

Zgodnie z naszymi oczekiwaniami USDPLN znalazł się pod presją. Choć krótko po danych makro wczoraj rejon 1.3150 na EURUSD był chwilowo przełamany to nie dużo niżej pojawiło się silne wsparcie. W trakcie sesji azjatyckiej komentarz prezesa BoJ Fukui, który powiedział, że rosną oczekiwania na podwyżkę stóp do końca roku oraz oczekiwania na wysokie wskazanie inflacji ze strefy euro spowodowały wzrost EURUSD i spadek USDPLN poniżej 3.90. USDPLN powoli zsuwa się wzdłuż linii trendu, która przebiega obecnie w okolicy 2.89 i spada około 0,5 grosza dziennie. Uważamy, że na razie nie ma sygnałów, które by pozwoliły sądzić, że znajdujemy się blisko dna. Od pięciu dni dzienne szczyty i zamknięcia są coraz niżej. Szanse na większe odbicie pojawią się dopiero, gdy pojawi się jakiś rodzaj formacji lokalnego dna. Preferujemy zatem sprzedaż USDPLN przy wzrostach w okolice otwarć z dni poprzednich, czyli obecnie 2.9050.

EUR/USD

Podczas wczorajszej sesji notowania eurodolara konsolidowały się w przedziale 1.3130 -1,3170. Brak zdecydowania, co do kierunku trendu krótkoterminowego wynikał z mieszanych raportów makroekonomicznych z USA. Dane o tempie wzrostu gospodarczego w trzecim kwartale zostały zrewidowane w górę do 2,2 proc. w ujęciu rocznym z 1,6 proc. w pierwszej estymacji. Analitycy spodziewali się rewizji do poziomu 1,8 proc., więc indeksy amerykańskie zanotowały spore wzrosty, a obligacje lekko spadały. W pierwszej reakcji dolar zyskał spadając do wsparcia 1,3140 za euro, jednak późniejsze informacje z rynku nieruchomości znów popsuły poprawiający się sentyment do amerykańskiej waluty. Sprzedaż nowych domów w październiku wyniosła 1,00 mln. wobec 1,07 mln. miesiąc wcześniej i konsensusu analityków na poziomie 1,05 mln. Spadek sprzedaży o 3,2 proc. m/m oznacza, że załamanie na rynku nieruchomości w USA jeszcze się nie skończyło, a nieoczekiwany wzrost we wrześniu był tylko efektem sezonowości. Dynamicznie drożejąca ropa naftowa (+3 proc.) i prawdopodobny spadek inflacji bazowej PCE w październiku (publikacja dzisiaj o 14:30) powodują, że dolar nie znajduje wielu kupujących. Natomiast wspólna waluta, mimo relatywnie wysokich poziomów, wciąż ma potencjał wzrostowy, szczególnie jeśli dzisiejsza prognoza inflacji dla strefy euro na listopad pokaże ponowny wzrost cen w ujęciu rocznym (analitycy spodziewają się odczytu na poziomie 1,8 proc. wobec 1,6 miesiąc wcześniej). Dalej preferujemy kupowanie euro.

GBP/PLN

Funtowi sprzyja trwający już dziewiąty dzień dynamiczny wzrost wartości funta do dolara i odrabianie strat w stosunku do euro. Sądzimy, że konsolidacyjne zachowanie GBPPLN będzie trwać. Wzrosty w okolice 5.66/7 powinny być wykorzystywane do sprzedaży, gdyż obecnie kształtująca się formacja na GBPPLN może przekształcić się w lokalny szczyt, który może zakończyć się przełamanie 5.63 i ruchem w okolice 5.60. Wydarzeniami, mogącymi dziś istotnie wpłynąć na notowania GBP jest posiedzenie Treasury Committee BoE dotyczące publikowanego kwartalnego raportu na temat inflacji.

oprac. : Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, kursy walut, złoty, dolar, euro, funt

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: