eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Dane makro mogą dalej szkodzić dolarowi

Dane makro mogą dalej szkodzić dolarowi

2006-11-28 11:14

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia


Analiza fundamentalna


EUR/PLN

Dzisiaj rozpoczyna się pierwszy dzień posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej. Decyzja w sprawie stóp ogłoszona będzie jutro. Rynek obligacji będzie zatem znajdował się w trybie oczekiwania, jednak nie ma powodów by NBP podjął inną decyzję niż wcześniej komunikował rynkowi. Główne impulsy będą nadchodzić głównie z rynków bazowych, a te w ostatnich dniach zachowują się dobrze, co sprzyja utrzymaniu się cen obligacji na obecnych poziomach. Szczyty jakie zostały zanotowane wczoraj w nocy były w naszej opinii związane z niepłynnością rynku i gwałtownymi ruchami na głównych parach walutowych na otwarciu. Złoty odrobił prawie całą stratę od piątku, jednak od wczoraj znowu się lekko osłabił co oznacza, że jest na rynku chęć zamykania długich pozycji w PLN. Trudno stwierdzić, czy jest to związane ze zwiększoną awersją do ryzyka, większą zmiennością na głównych rynkach, czy może obawami o przybliżenie momentu podwyżki. Niewykluczone, że powodem jest po prostu zainteresowanie zakupem USDPLN na obecnych rocznych minimach i w związku z wzrostem EURUSD, następuje wzrost EURPLN. Sądzimy, że EURPLN powinno się kupować na spadkach w okolice 3.8233 z bliskim SL, gdyż następne wsparcie jest dopiero przy 3.8050. Poziomem dobrym do sprzedaży wydaje się być obecnie dopiero rejon 3.85/6.

USD/PLN

Mimo silnych wzrostów na EURUSD, USDPLN znajduje wsparcie przy 2.90-91, co przekłada się na lekkie osłabienie złotego. Przyczyna może być prozaiczna i jest to po prostu zainteresowanie zakupem USDPLN przy rocznych minimach. Choć EURUSD znajduje się na bardzo wykupionych poziomach to uważamy, że wzrosty się nie zakończyły i zobaczymy jeszcze niższe poziomy przed korekcyjnym odbiciem. Preferujemy zakup USDPLN dopiero w momencie, gdy na EURUSD zaczną pojawiać się sygnały wyczerpania lub formować się szczyt. Powyżej 1.32 na EURUSD na pewno znajdują się kolejne duże zlecenia SL, więc nie proponujemy zakupów USDPLN w sytuacji podejścia w ten rejon.

EUR/USD

Podczas wczorajszej sesji notowania eurodolara zachowywały się bardzo stabilnie w porównaniu z gwałtownymi ruchami, których byliśmy świadkami w ciągu ostatnich 5 sesji. Dolar odrobił cześć strat wobec euro poniesionych podczas poniedziałkowej sesji azjatyckiej, gdy dalsza realizacja zleceń stoploss przełożyła się na test kluczowego oporu na poziomie 1,3170. Techniczna korekta wynikająca z realizacji zysków z długich pozycji pozwoliła na ruch w okolice 1,3080, gdzie czekał wyraźny popyt na wspólną walutę. Wyczekiwanie na nowe informacje z gospodarki amerykańskiej, których nie zabraknie w tym tygodniu, sprzyja konsolidacji na wyższych poziomach i dopiero nowy impuls może pomóc wybić się notowaniom eurodolara. Podczas wczorajszego spotkania ministrowie finansów krajów strefy euro nie wyrazili głębokiego zaniepokojenia gwałtowną aprecjacją wspólnej waluty i możliwymi konsekwencjami tego procesu dla europejskiego eksportu. W dodatku Jean-Claude Juncker z ECB powiedział wczoraj, że obecna siła euro nie jest podstawą do zaniepokojenia, jedynym problemem może być wzrost zmienności notowań na rynku walutowym. Dzisiaj rano poznamy dane o podaży pieniądza w strefie euro za październik. Prognozowany wzrost tempa rocznego do 8,8 proc. może skłonić wielu inwestorów do oczekiwania wzrostu stóp procentowych w strefie euro do poziomu 4 proc. (3 podwyżki) i dalszej aprecjacji wspólnej waluty. Dane z USA potwierdzą pogorszenie koniunktury w przemyśle (spadną zamówienia na dobra trwałego użytku), jednak kluczem do zachowania eurodolara w godzinach popołudniowych będzie świeża porcja informacji z rynku nieruchomości (sprzedaż domów na rynku wtórnym).

GBP/PLN

GBP notuje silny wielodniowy wzrost do USD (ogólna słabość USD), jednak EURGBP jest stabilny, dziś rano nawet kilka punktów niżej niż wczoraj. Jest to efektem dobrych danych na temat cen nieruchomości, pozytywnych wypowiedzi G. Browna i szansy na podwyższenie prognoz wzrostu PKB w tym roku. Koniunktura w Wielkiej Brytanii jest bardzo dobra głównie dzięki dobrym wynikom w sprzedaży detalicznej, które z kolei wynikają z rosnących cen nieruchomości. Zachowanie GBP jest zatem zgodne z tym co pisaliśmy w ostatnich tygodniach, czyli, że będą nadchodzić okresowe dobre dane z realnej, które będą wspierać GBP mimo mniejszych obaw o inflację. Uważamy, że tak będzie się dziać nadal i EURGBP będzie zachowywał się stabilnie. Dla GBPPLN oznaczać będzie to podążanie głównie za EURPLN.

oprac. : Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, kursy walut, złoty, dolar, euro, funt

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: