eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Inflacja nie spada, a czas ucieka

Inflacja nie spada, a czas ucieka

2006-09-21 10:58

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia


Analiza fundamentalna


EUR/PLN

Kolejna noc zamieszek i dalsze osłabienie forinta do 275,00 nie pozwoliło złotemu odzyskać nieco sił po wczorajszej decyzji FOMC. Aby podtrzymać resztki optymizmu inwestorów minister Kluza podkreślił zobowiązanie do utrzymania deficytu na poziomie 30 mld. Nadal preferujemy handel w obecnych zakresach, czyli kupno w rejonie 3.94 i sprzedaż powyżej 3.96. FOMC zachowało się zgodnie z oczekiwaniami, więc nie ma powodów by obecne zachowanie rynku się istotnie zmieniło. Pogorszyć sytuację może głównie lokalna polityka i sytuacja na Węgrzech. Inwestorzy przyzwyczaili się do myśli, że obecna koalicja jest bardzo chwiejna i groźba rozpadu lub rozpad może nastąpić w dowolnym momencie. Jest mało prawdopodobne by rynek był tak naiwny by sądzić, że istnienie koalicji stanowi jakiś rodzaj gwarancji bezpieczeństwa dla budżetu na 2007 rok. Problemem, którego obecnie się niedocenia jest możliwość stosowania przez Kaczyńskiego polityki ustępstw w sprawach gospodarczych wobec Leppera by utrzymać się przy władzy.

USD/PLN

Decyzja FOMC powinna stanowić wsparcie dla złotego i wielu innych walut, gdyż wczorajszy komunikat jest bardziej łagodny niż poprzedni, jednak lokalne czynniki polityczne na to na razie nie pozwalają. Zgodnie z sugestiami z notatek, dolar może obecnie reagować bardziej na dane makro, gdyż właśnie od nich FED uzależnił dalsze kroki. Dzisiejsze dane, czyli tygodniowe bezrobocie nie powinno mieć znaczenia, lecz publikacja indeksu FED z Philadelphii może mieć istotny wpływ. Spodziewamy się, że USDPLN będzie nadal oscylował pomiędzy 3.09 i 3.13.

EUR/USD

Rano chwilowo uwagę inwestorów skupi publikacja danych z Eurolandu na temat bilansu na rachunku obrotów bieżących, jednak raczej przed południem będziemy widzieli głownie reakcję inwestorów z Europy na wczorajszą decyzję FOMC i komunikat. FED zwrócił uwagę, że w ostatnich miesiącach inflacja była na podwyższonym poziomie w skutek wysokich cen ropy. Ostatni spadek powinien zmniejszyć nieco presję inflacyjną jednak istniej ryzyko powrotu cen ropy do trendu wzrostowego. Szczególnie gdy zacznie się zima i zwiększy się zużycie ropy po rozpoczęciu sezonu grzewczego. FED zmienił także słowa dotyczące rynku nieruchomości, usuwając słowo "stopniowo" odnoszące się do ochłodzenia na rynku nieruchomości.

Oznacza to, że FED istotnie obawia się o kondycję na tym rynku, lecz ufa także, że pomoże to zmniejszyć oczekiwania inflacyjne. Taki komunikat jest dość neutralny i oględny i nie daje rynkowi wskazówek co do możliwego dalszych kroków. Rynek nie wycenia żadnej podwyżki do końca roku, lecz FED zostawił sobie możliwość podjęcia takiej decyzji. Sądzimy, że EUR nie jest najlepszą walutą do kupna w obecnej sytuacji, gdyż retoryka i polityka ECB nie pozwala sądzić, że droga o najmniejszym oporze to wzrost.

Wizyta Paulsona w Chinach nie powinna wspierać dolara (głównie do yena), gdyż mało kto, w tym on sam nie oczekują zbyt po tej wizycie. Na EURUSD spodziewamy się raczej utrzymania zakresu z obecnego tygodnia i preferujemy handel głównie pod sygnały techniczne. Najbardziej prawdopodobny jest obecnie test górnego zakresu, gdyż znajdujemy się bliżej niego (1.2770) niż dolnej granicy (1.2630).

GBP/PLN

GBPUSD wydaje się być preferowaną walutą do kupna względem dolara. Dość jastrzębie nastawienie BoE oraz dobre dane makro pchają GBP do góry. Dzisiaj opublikowany będzie raport CBI Industrial Trends Survey, który prawdopodobnie potwierdzi obecną dobrą koniunkturę. W naszej opinii GBPPLN po raz kolejny podejdzie w okolice 5.89 i tam zamykalibyśmy długie pozycje i otwierali małe krótkie.

oprac. : Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Liczy się tylko KGHM

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: